Connect with us

Επικαιρότητα

Viagra: Τι έπαθε ένας άνδρας που ήπιε ένα κουτί

Published

on

Ο 50χρονος άνδρας πήρε ένα ολόκληρο μπουκάλι υγρού σιλδεναφίλης 30 ml, ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου 10 φορές παρά πάνω από την συνιστώμενη δόση.

Σύμφωνα με την μελέτη του JAMA Ophthalmology, πέρα από τις παρενέργειες που είχε στο μόριό του, η μεγάλη δόση viagra επηρέασε κυρίως την όρασή του και τα μάτια του.

 Οι γιατροί που είδαν τον 50χρονο στο Massachusetts Eye and Ear Infirmary στην Βοστώνη ανέφεραν ότι υπέφερε από «εξουθενωτική νυχτερινή τύφλωση» και πολύ μεγάλη ευαισθησία στο φως.

Το πιο περίεργο από όλα, ήταν ότι οι κόρες των ματιών του άρχισαν  να παίρνουν σχήμα ντόνατ στο κέντρο τους. Η όρασή του επανήλθε με τις μέρες, ωστόσο το περίεργο σχήμα ντόνατ παρέμεινε. Μια σειρά οπτικών τεστ έδειξε ότι ο ασθενής είχε διαταραχή του αμφιβληστροειδούς στα δύο μάτια.

Οι γιατροί δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα τι του το προκάλεσε, ωστόσο αυτή η διαταραχή θα μπορούσε να οφείλεται στην επίδραση του viagra στα αιμοφόρα αγγεία του ματιού του.

Δεν είναι διόλου απίθανο,  η ισχυρή δόση sildenafil που πήρε ο 50χρονος να κατέστρεψε κάποια αιμοφόρα αγγεία στα μάτια του, προκαλώντας πρόβλημα όρασης.

Πάντως ο 50χρονος δεν επέστρεψε στο νοσοκομείο για το επόμενο ραντεβού του μετά από κάποιες μέρες, οπότε είναι άγνωστο το αν καλυτέρευσε ή όχι η όρασή του. Δεν αποκλείεται άλλωστε να είχε ακόμη μία στύση και να ντράπηκε να ξαναπάει.

Continue Reading

Δημοφιλέστερα

2741076901 | info@mypressnet.gr


Copyright © 2022.Powered by Mindlabz