Αθλητισμός
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κουνγκ Φου: Ο Χρήστος Παναγόπουλος στο My radio 89,6 μιλά για το συναρπαστικό ταξίδι των κορίνθιων αθλητών στη Κίνα (video)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/09/10748976713883182961.jpeg)
Με μετάλλια, διακρίσεις και πολύτιμες εμπειρίες ζωής επέστρεψαν ο αθλητές του Κορινθιακού Σωματείου παραδοσιακού Κουνγκ Φου «Πηγή του Νεαρού Δάσους» από το εκπαιδευτικό τους ταξίδι στην Κίνα και την συμμετοχή στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παραδοσιακού Κουνγκ Φου.
Μετά από 5 χρόνια απουσίας, το σωματείο πραγματοποίησε φέτος τον Αύγουστο ένα διαφορετικό ταξίδι στην Κίνα, που αφορούσε όχι μόνο την εκπαίδευση στο ιερό βουνό Σονγκ Σαν, τη γενέτειρα του Σαολίν, αλλά και την συμμετοχή των Κορίνθιων αθλητών στην αποστολή της Εθνικής Ομάδας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Γου Σου Κουνγκ Φου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παραδοσιακού Κουνγκ Φου που πραγματοποιήθηκε στο Εμέι Σαν μεταξύ 23-28 Αυγούστου.
Από τις 12 Αυγούστου η αποστολή της «Πηγής του νεαρού Δάσους» Κορίνθου βρέθηκε και παρέμεινε στις παρυφές του βουνού Σονγκ Σαν για 10 μέρες εκπαίδευσης & περιήγησης. Η διαμονή έγινε σε εκπαιδευτικό καμπ κατάλληλο για εκπαίδευση και περιλάμβανε επισκέψεις και εξάσκηση στο ναό Σαολίν, στο ναό Φά Ουανγκ, στο Δάσος της Παγόδας, στο σπήλαιο του Ταμό, καθώς και σε όλα τα ιστορικά μέρη που κάθε ασκούμενος του Σαολίν Κουνγκ Φου ονειρεύεται να επισκεφθεί.
«Τα λόγια είναι λίγα για ένα τόσο συναρπαστικό ταξίδι που αν και είναι για λίγους λόγω της δυσκολίας του, ωστόσο σίγουρα μένει χαραγμένο για πολλά χρόνια στην καρδιά και στο μυαλό όσων το κάνουν…» σημειώνει ο Χρήστος Παναγόπουλος, δάσκαλος της σχολής, 34ης γενιάς μάχιμων Σαολίν (Γιάν Σαν), πιστοποιημένος προπονητής από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Αυτοάμυνας με πτυχίο προπονητή από την Ομοσπονδία Πολεμικών Τεχνών Ελλάδος.
Ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος της αποστολής η ομάδα της Κορίνθου ταξίδεψε στο Εμέι Σαν, για να ενωθεί με τους υπόλοιπους αθλητές της Εθνικής αποστολής Γου Σου Κουνγκ Φου.
Συνολικά 54 αθλητές της Εθνικής ομάδας αγωνίστηκαν στο 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παραδοσιακού Γου Σου Κουνγκ Φου που πραγματοποιήθηκε στις 23-28 Αυγούστου και συγκέντρωσε πάνω από 6500 συμμετοχές. Η Ελληνική αποστολή κατάφερε 32 διακρίσεις εκ’ των οποίων 4 χρυσά και 6 Ασημένια μετάλλια (τα μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μοιράζονται με ποσόστοση).
Η “Πηγή του Νεαρού Δάσους Κορίνθου”, συμμετείχε στην Ελληνική αποστολή με 10 αθλητές διαφόρων ηλικιών και κατηγοριών. Αν και πρώτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, η παρουσία των αθλητών του Κορινθιακού συλλόγου ξεπέρασε τις προσδοκίες και σημείωσε εξαιρετικές επιδόσεις αποσπώντας 1 Ασημένιο και 5 Χάλκινα μετάλλια!
Για την παρουσία του συλλόγου και τις εξαιρετικές αποδόσεις των αθλητών του μίλησε στο My radio 89,6 o δάσκαλος Χρήστος Παναγόπουλος καλεσμένος στην εκπομπή της Έφης Ροκανά.
ΒΙΝΤΕΟ
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα17 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου