Ελλάδα
Ιατρικός Σύλλογος Κορινθίας: Χαιρετίζουμε την ψήφιση του νόμου κατά της βίας στην υγεία
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/iatrikos_syllogos_oxi_via.png)
Ο Ιατρικός Σύλλογος Κορινθίας χαιρετίζει την ψήφιση του νόμου 5090/24, ο οποίος εντάσσει ως άρθρο 33 διάταξη που προβλέπει αυστηρές ποινές για όσους ασκούν βία σε βάρος υγειονομικών.
«Τα επεισόδια βίας στους χώρους παροχής υγείας κατά των υγειονομικών αποτελούν μια διαχρονική πληγή για το σύστημα υγείας της χώρας μας», δηλώνουν ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Κορινθίας, Χρυσόβαλαντης Μέλλος & ο Γενικός Γραμματέας Θεόδωρος Σεργεντάνης. «Ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος, σε συνεργασία με τους Ιατρικούς Συλλόγους της χώρας, έδωσε μάχη για να αντιμετωπιστεί αυτό το φαινόμενο και η ψήφιση του νόμου αποτελεί ένα σημαντικό βήμα προς την θετική κατεύθυνση».
Ο Ιατρικός Σύλλογος Κορινθίας νιώθει δικαιωμένος για την πρόοδο που έχει επιτευχθεί, καθώς είχε ενεργό ρόλο στη διαμόρφωση της διάταξης, με ουσιαστικά και εφικτά αιτήματα (ΑΠ: 595/23.08.2023).
«Πιστεύουμε ότι η αυστηροποίηση των ποινών είναι απαραίτητη για να αποθαρρύνει τους δράστες βίας. Ωστόσο, δεν εφησυχάζουμε. Συνεχίζουμε στο πλάνο που έχουμε ήδη σε εφαρμογή, με στόχο την εξάλειψη της βίας στους χώρους υγείας».
Το Δελτίο τύπου του Ιατρικού Συλλόγου Κορινθίας
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
«ΝΟΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ»
Τα επεισόδια βίας στους χώρους παροχής υγείας κατά των υγειονομικών αποτελούν μεγάλη διαχρονική πληγή του συστήματος υγείας της χώρας μας. Ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος δίνοντας μάχη σε αυτό το μέτωπο και έχοντας μαζί τους Ιατρικούς Συλλόγους της χώρας, κατάφερε ένα μεγάλο βήμα προς την θετική κατεύθυνση.
Πρόσφατα περιλήφθηκε ως άρθρο 33 στο νόμο 5090/24 περί ποινικών κωδίκων, διάταξη που προβλέπει αυστηρές ποινές σε όσους ασκούν βία σε βάρος υγειονομικών.
Ο Ιατρικός Σύλλογος Κορινθίας, νιώθει δικαιωμένος για τη πρόοδο που έχει επιτευχθεί διότι έχει ενεργό ρόλο στη διαμόρφωση της εικόνας με ουσιαστικά και εφικτά αιτήματα (ΑΠ: 595/23.08.2023). Θεωρούμε σημαντική την αυστηροποίηση των ποινών, αλλά συνεχίζουμε στο πλάνο που έχουμε ήδη σε εφαρμογή, ώστε να εξασφαλιστεί και η πράξη.
Για το ΔΣ
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΜΕΛΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΕΡΓΕΝΤΑΝΗΣ
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου