Κορινθία
12ο Νηπιαγωγείο Κορίνθου: Απάντηση του Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας στην Επιστολή των Διαμαρτυρόμενων Γονέων
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/01/325374356_710030287385893_7634168233901104425_n.jpg)
Για το θέμα που ανέδειξε η εκπομπή “Τύπος & Υπογραμμός” με την Χριστίνα Τσιορωτά, αποκλειστικά στο My Radio 89,6 και στο #πρωινό magazino με τον Λεωνίδα Λεσάκη & την Γιάννα Μπεκιάρη, απάντησε ο διευθυντής της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Κορινθίας κ. Δημήτρης Ντρίμερης μετά την κοινοποίηση επιστολής διαμαρτυρίας με υπογραφές των γονέων του 12ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου.
Παραλάβαμε την επιστολή των γονέων αλλά σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 6 προεδρικού διατάγματος 79/2017 μετά από τροποποίηση ο μέγιστος αριθμός νηπίων και προνηπίων σε ένα τμήμα είναι 25 παιδιά. Εφαρμόζουμε τους νόμους Γιατί πρέπει, πάντα όμως κοιτάμε και την εξυπηρέτηση των πολιτών.
Το Σεπτέμβριο οι εγγραφές ήταν 28 νήπια οπότε δικαιολογούνται και τα δύο τμήματα με τους δύο νηπιαγωγούς.
Λόγω μείωσης και αυτό το γνωρίζουμε Γιατί κάθε μήνα είναι υποχρεωτικό η προϊσταμένη να ενημερώνει την πρωτοβάθμια εκπαίδευση για τον αριθμό των παιδιών που συμμετέχουν στο ολοήμερο σχολείο . Να επισημάνουμε όμως ότι δεν είναι υποχρεωτικό το ολοήμερο, είναι προαιρετικό.
Με βάση την εικόνα που σχηματίζουμε, πάντα με την ενημέρωση της προϊσταμένης, είδαμε ότι με την μείωση του αριθμού των νηπίων το τμήμα δεν ξεπερνά τους 25 μαθητές, άρα έχουμε δικαίωμα μετακίνησης του εκπαιδευτικού σε ένα σχολείο το οποίο δεν λειτουργεί καθόλου, όσο αφορά το ολοήμερο.
Η ίδια η επιστολή των γονέων αναφέρει ότι στο ολοήμερο είναι μέχρι και 25 μαθητές εμείς δεν κοιτάμε μόνο τη νομοθεσία αλλά και την εξυπηρέτηση των πολιτών.
Βάσει νόμου δεν επιτρέπεται να έχουμε δεύτερο τμήμα και να μην είναι ενεργό βλέπουμε την εικόνα του νομού μας είδαμε ότι υπάρχει σχολείο κλειστό στο νομό μας που έχει μαθητές στο ολοήμερο άρα πρέπει να λειτουργήσει.
Να επισημάνουμε ότι με τη σύμφωνη γνώμη του ίδιου του εκπαιδευτικού έγινε η μετακίνηση του. Αν όμως γίνει επανεγγραφή με περισσότερα παιδιά μες στη σχολική χρονιά θα επαναλειτουργήσει το τμήμα και ίσως να έχουμε και τον ίδιο εκπαιδευτικό.
-
Ατζέντα20 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ20 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα21 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Αυτοδιοίκηση18 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα18 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ19 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση20 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων