Αυτοδιοίκηση
Το Λουτράκι υποδέχεται μια από τις μεγαλύτερες αθλητικές διοργανώσεις το 2025
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/03/336646224_1258237848096523_1881858908629911568_n.jpg)
Σε μία σεμνή τελετή, υπεγράφη μεταξύ του Δημάρχου Δήμος Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων κ. Γεωργίου Αλκ. Γκιώνη Γιωργος Γκιωνης και του Προέδρου της Διεθνούς Συνομοσπονδίας Εργαζομένων και Ερασιτεχνών στον Αθλητισμό (International Workers and Amateurs in Sports Confederation – CSIT) κ. Μπρούνο Μολέα Bruno Molea, το «Συμβόλαιο Φιλοξενίας των 8ων Παγκόσμιων Αγώνων Εργασιακού και Ερασιτεχνικού Αθλητισμού» που θα πραγματοποιηθούν τον Μάιο 2025, στο Λουτράκι.
Η τελετή πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 23ης Μαρτίου, στις πλέον εκσυγχρονισμένες εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας, χτισμένες στο έδαφος που φέρει ανάγλυφα τα ίχνη της αρχαιότητας, στην #Αρχαία_Ολυμπία, την κοιτίδα των Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Δήμος Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων σε συνεργασία με τον Ελληνικό Οργανισμό Εργασιακής Άθλησης και Υγείας (Hellenic Organization for Company Sport & Health – #HOSCH) διεκδίκησαν και κέρδισαν την φιλοξενία των Αγώνων, έναντι της πόλης Μπουσάν στη Νότια Κορέα, ύστερα από πρόταση διεκδίκησης που υπέβαλαν στο συνέδριο της Διεθνούς Συνομοσπονδίας (#CSIT) και παρουσίασαν τον Νοέμβριο 2022, στη Ρώμη, ο Πρόεδρος της HOSCH κ. Νίκος Κερασοβίτης και ο Δήμαρχος κ. Γεώργιος Αλκ. Γκιώνης Γιωργος Γκιωνης. Μετά από «ενδελεχή εξέταση και στάθμιση όλων των πλεονεκτημάτων και των μειονεκτημάτων, η CSIT εμπιστεύτηκε στην Ελληνική Τουριστική Μητρόπολη Λουτρακίου τη φιλοξενία των Αγώνων #WSG_2025», όπως χαρακτηριστικά ανέφερε σε ανακοίνωσή του ο Πρόεδρος της CSIT κ. Μπρούνο Μολέα.
Η αναμενόμενη συμμετοχή στους Αγώνες ανέρχεται περίπου σε 5.500 αθλητές και αθλούμενους από 40 και πλέον χώρες παγκοσμίως, οι οποίοι θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν σε 20 αθλήματα, ομαδικά και ατομικά, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου μας. Οι Παγκόσμιοι Αγώνες που θα πραγματοποιηθούν για πρώτη φορά στην Ελλάδα, αποτελούν ένα αθλητικό γεγονός ιδιαίτερης σημασίας τόσο συμβολικής όσο τουριστικής και οικονομικής, δίνοντας ιδιαίτερη ώθηση στην τοπική οικονομία, συμβάλλοντας σημαντικά στη διεθνή προβολή της χώρας και του τόπου, και την ανάπτυξη του αθλητικού τουρισμού.
![📍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t86/1.5/16/1f4cd.png)
![📍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t86/1.5/16/1f4cd.png)
![📍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t86/1.5/16/1f4cd.png)
![🙏](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td9/1.5/16/1f64f.png)
![🙏](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td9/1.5/16/1f64f.png)
Continue Reading
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου