Ατζέντα
Τ. Πιέτρης: Δουλέψαμε σκληρά πέρυσι για να πάρει η Κόρινθος Γαλάζιες Σημαίες”
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/05/441970222_10160423871058369_9139708097350897949_n.jpg)
Όπως ανήρτησε ο Τιμολέων Πιέτρης στην προσωπική του σελίδα στο Facebook, νιώθει υπερήφανος που ανακοινώθηκε και φέτος στην Κόρινθο, ότι έχει 5 γαλάζιες σημαίες στις παραλίες της.
Ο ίδιος τονίζει τη σκληρή μάχη, που είχε δώσει για να μπορεί η Κόρινθος να συμμετέχει σε αυτή τη διαδικασία από το 2019 όσο ήταν Αντιδήμαρχος Κορινθίων
Η Ανάρτηση:
“Είμαι χαρούμενος και υπερήφανος που ανακοινώθηκε και φέτος στον Δήμο Κορινθίων ότι θα έχει 5 γαλάζιες σημαίες να κυματίζουν σε 5 παραλίες μας ( Καλάμια , Ποσειδωνια , Λέχαιο , Αλμυρή και Κόρφος ).
Δουλέψαμε σκληρά πέρυσι για την ανακοίνωση αυτή έτσι όπως ορίζεται για να γίνει η διαδικασία αυτή όπου θέτεις υποψηφιότητα για την επόμενη χρόνια και εφόσον πληροίς τις προδιαγραφές να αποκτάς την πιστοποίηση , η οποία όμως έχει ξεκινήσει απο το 2019 με μηδέν τότε γαλάζιες σημαίες και παραδώσαμε το 2023 πέντε σημαίες !
Δεν είναι απλά μια σημαία για όσους δεν ξέρουν αλλά μια διεθνή πιστοποίηση , που κόσμος ιδίως απο το εξωτερικό αλλά και την Αττική αναγνωρίζει και καταλαβαίνει ότι είναι μια οργανωμένη παραλία αυτή που θα επισκεφθεί !
Το πιο σημαντικό είναι ότι μπαίνει ο Δήμος σε μια διαδικασία να δουλεύει για να πληροί όλες τις προδιαγραφές τις , που στο τέλος νικητής είναι ο δημότης !
Ξερω ότι οι εργαζόμενοι του δήμου μας όπως και όλοι οι εμπλεκόμενοι συνεργάτες θα δώσουν και πάλι τον καλύτερο τους εαυτό όπως γινόταν και μαζί μας τέσσερα χρόνια , που μόνο προστιθέμενη αξία μπορεί να φέρει στην περιοχή μας η δουλειά αυτή .
Τέλος θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου και στους υπόλοιπους δήμους του νομού μας και πιο συγκεκριμένα τον Δήμο Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδωρων , Δημο Βέλου Βόχας , Δήμο Σικυωνιων και τέλος Δημο Ξυλοκάστρου Ευρωστινης διότι στο σύνολο ο Νομός Κορινθιας θα έχει φέτος 15 γαλάζιες σημαίες ! Ένας παράδεισος πραγματικά μόλις 50 λεπτά απο την Αθήνα όλος ο νομός μας που αξίζει να επισκεφτείτε όσοι δεν το έχετε επιχειρήσει ακόμα !
Καλή σεζόν και στις ποιοτικές επιχειρήσεις εστίασης του νομού μας που πραγματικά δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν απο επιχειρήσεις μεγάλων τουριστικών προορισμών πανελλαδικώς.
Καλές δουλειές σε όλους και καλά μπάνια με ασφάλεια σε καθαρά νερά !”
Continue Reading
-
Ατζέντα15 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα15 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση13 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα13 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα15 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου