Αυτοδιοίκηση
Σπύρος Καραβάς: Θα ζητήσει την παραίτηση δημάρχου & αντιδημάρχου καθαριότητας, για τον θάνατο της 45χρονης στο δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης.
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/01/324960274_487956196798243_358776697627103255_n.jpg)
Συνέντευξη στην ραδιοφωνική εκπομπή του Θύμιου Τσαρμπού και τον ραδιοφωνικό σταθμό My Radio 89.6 παραχώρησε ο Σπύρος Καραβάς, επικεφαλής του συνδυασμού Ορίζοντες Δημιουργίας στον δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης.
Μπορείτε να την παρακολουθήσετε ολόκληρη στα παρακάτω podcasts που ακολουθούν:
Ο κ. Καραβάς διατήρησε ήπιους τόνους σεβόμενος τον άδικο χαμό της 45χρονης υπαλλήλου καθαριότητας του δήμου, και μητέρας πέντε παιδιών.
Ύστερα από ερώτηση του κ. Τσαρμπού, αν γνώριζε για όσα ακούγονται τις τελευταίες ώρες περί ανασφάλιστων υπαλλήλων, ο κ. Καραβάς τόνισε ότι είχε θέσει αντίστοιχο ερώτημα η παράταξη του δύο φορές. Η πρώτη φορά ήταν σε συμβούλιο του δήμου τον Σεπτέμβριο, και η δεύτερη φορά ήταν σε συμβούλιο της 12ης Δεκεμβρίου. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι δεν έλαβε καμία απάντηση.
Ο επικεφαλής της παράταξης Ορίζοντες Δημιουργίας, δήλωσε πως το συμβάν είναι τραγικό και πρέπει να σεβαστούμε την οικογένεια της αδικοχαμένης υπαλλήλου. ο κ. Καραβάς ανέφερε επίσης, ότι αναμένει το πόρισμα των αρμόδιων αρχών προκειμένου να προβεί σε δηλώσεις, καθώς δεν γνωρίζει με βεβαιότητα αν οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι που ενεπλάκησαν στο τροχαίο της Κυριακής είναι όντως ανασφάλιστοι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Ο ίδιος γνώριζε ότι η σύμβαση εργασίας της υπαλλήλου που βρήκε τραγικό θάνατο εν ώρα εργασίας, έληγε στα τέλη Νοεμβρίου και δεν γνώριζε αν ανανεώθηκε.
Ο κ. Καραβάς παρά τους χαμηλούς τόνους που διατήρησε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης δήλωσε ότι θα ήθελε να δει μία διαφορετική αντιμετώπιση από τον δήμαρχο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης κ. Τσώτο.
Μεταξύ άλλων κατά τη διάρκεια της συνέντευξης συζητήθηκε η ένσταση που έγινε από την παράταξη του κ. Καραβά για το έργο ασφαλτόστρωσης στην περιοχή από το πρόγραμμα Αντώνης Τρίτσης και δικαιώθηκε από το Ελεγκτικό Συνέδριο. Η εν λόγω ένσταση πραγματοποιήθηκε εξ αιτίας της απευθείας ανάθεσης που έγινε από την δημοτική αρχή. Ο δήμαρχος θα προσφύγει στη δικαιοσύνη για την απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, καθυστερώντας εκ νέου την δημοπράτηση του έργου.
Ο κ. Καραβάς αναφέρθηκε επίσης στην εγκατάλειψη όπως λέει ο ίδιος, των απορριμματοφόρων του δήμου με αποτέλεσμα να ιδιωτικοποιηθεί η καθαριότητα του δήμου. Γεγονός το οποίο προωθεί η δημοτική αρχή.
Στο τέλος της συνέντευξης του, ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης δήλωσε ότι η ποινική και η αστική ευθύνη θα αποδοθεί από τους αρμόδιους. Όσον αφορά η πολιτική ευθύνη είναι ξεκάθαρη και θα έπρεπε να έχει παραιτηθεί ο δήμαρχος Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης και ο αρμόδιος αντιδήμαρχος. Σχετικό αίτημα θα πραγματοποιηθεί σε έκτακτο συμβούλιο που θα ζητηθεί ύστερα από την κηδεία της υπαλλήλου καθαριότητας.
-
Ατζέντα17 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση15 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα15 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα17 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου