Επικαιρότητα
Σήμα SOS εκπέμπει το ΠΑΚΟΕ για το νερό ανθρώπινης κατανάλωσης στο Βέλο και ο Δήμαρχος της περιοχής κοιμάται.
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/04/sample-4b-1-scaled-1.jpg)
Σήμα SOS εκπέμπει το ΠΑΚΟΕ για το νερό ανθρώπινης κατανάλωσης στο Βέλο Κορινθίας και ο Δήμαρχος της περιοχής κοιμάται. Στις 24/4/2023 επιστημονικό προσωπικό επισκέφτηκε το Βέλο της Περιφερειακής Ενότητας Κορινθίας στην Πελοπόννησο ύστερα από έκκληση κατοίκων της περιοχής εξαιτίας της κακής οσμής και του χρώματος του πόσιμου νερού και οι έρευνες επιβεβαίωσαν τις καταγγελίες. Το νερό έχει καρκινογόνο εξασθενές χρώμιο
Το συνεργείο του ΠΑΚΟΕ κατά την άφιξη του στην περιοχή πραγματοποίησε την πρώτη δειγματοληψία σε οικία στις 14:45 και σε δεύτερη οικία στις 15:00.
Το επιστημονικό συνεργείο πραγματοποίησε δειγματοληψία νερού από την εξωτερική βρύση του Ιερού Ναού του Αγ.Νεκταρίου. Στις 15:40 οι επιστημονικοί συνεργάτες πραγματοποίησαν επίσκεψη στο δημοτικό σχολείο του Βέλου , δεν εισήλθαν καθώς δεν είχαν άδεια. Ο εκπαιδευτικός τους έδωσε δείγμα από βρύση του σχολείου αφού του εξήγησαν τον λόγο επίσκεψης τους στην περιοχή. Εκείνη την ώρα συνέπεσε η αποχώρηση των παιδιών από το σχολείο με αποτέλεσμα να υπάρχουν γονείς έξω από το σχολείο. Οι επιστημονικοί συνεργάτες συνομίλησαν μαζί τους και τους έθεσαν ερωτήματα για την προέλευση και το ευρύτερο πρόβλημα σχετικά με το νερό. Οι περισσότεροι ήταν διστακτικοί στις απαντήσεις τους , μερικές απαντήσεις ήταν « δε γνωρίζουμε την προέλευση», « μόνο εμφιαλωμένο νερό καταναλώνουμε και μαγειρεύουμε εξίσου με εμφιαλωμένο», « χρόνια έχουμε πρόβλημα με το νερό, το σώμα μας γεμίζει εξανθήματα ύστερα από το μπάνιο».
Στις 16:00 το επιστημονικό προσωπικό πραγματοποίησε επίσκεψη και στο Ιερό Ναό της Αγ.Μαρίνας για να πραγματοποιήσει τη τελευταία δειγματοληψία στην περιοχή. Εκεί υπήρχαν εξίσου κάτοικοι της περιοχής και οι επιστημονικοί συνεργάτες συνομίλησαν μαζί τους έθεσαν ερωτήματα για την προέλευση και το ευρύτερο πρόβλημα σχετικά με το νερό.
Μερικές απαντήσεις ήταν: « Το νερό προέρχεται από γεωτρήσεις», « το ξέρουμε ότι το νερό δεν είναι κατάλληλο για χρήση, τουλάχιστον έχουμε νερό» . Μια κυρία γελώντας είπε: «ο δήμος που να βρει λεφτά για να βελτιώσει την κατάσταση».
Το επιστημονικό συνεργείο αφού ήθελε περισσότερες απαντήσεις αποφάσισε να επισκεφτεί το δημαρχείο στο Ζευγολατιό. Το δημαρχείο ήταν κλειστό αλλά συνομίλησαν με εργαζόμενη από κοντινή καφετέρια στο Δημαρχείο. Η εργαζόμενη δήλωσε ό,τι έχουν μεγάλο πρόβλημα με το νερό ό,τι μόνο εμφιαλωμένο χρησιμοποιούν.
-
Ατζέντα14 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα14 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση12 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα12 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ11 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα14 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου