Επικαιρότητα
Σκάνδαλο με πλαστά τιμολόγια στην ΔΑΕ Κορίνθου
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/04/ds_korinthou.jpg)
Το σκάνδαλο των πλαστών τιμολογίων που εκδόθηκαν στην ΔΑΕΚ το 2016 αποτέλεσε ένα από τα πιο σοβαρά θέματα που απασχόλησε χτες το δημοτικό συμβούλιο και στο οποίο έκανε αναφορά ο κ. Νανόπουλος κατά την σημερινή συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε. Ο κ. Νανόπουλος ήταν πολύ προσεκτικός στην τοποθέτησή του και δεν θέλησε να πει πολλά πράγματα, αν και προκλήθηκε. Σημείωσε απλώς, ότι από τον οικονομικό έλεγχο της ΔΟΥ Κορίνθου στην ΔΑΕΚ βρέθηκαν εικονικά τιμολόγια.
Ο τότε πρόεδρος της ΔΑΕΚ, ο κ. Κοντογιώργος δεν πήγε αν και προσκλήθηκε, για να δώσει εξηγήσεις γι αυτή την ιδιαίτερη υπόθεση, και τελικά το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε να ανατεθεί η υπόθεση σε ορκωτό λογιστή που θα διερευνήσει τι έχει συμβεί.
Ο κ. Νανόπουλος έκανε αναφορά σε έναν επιχειρηματία με πλοκάμια ε όλη την Ελλάδα, ο οποίος μοίραζε πλαστά τιμολόγια παντού, ενώ άφησε να εννοηθεί ότι υπήρχαν συνεργάτες του και στην Κόρινθο.
Από τα άλλα θέματα της συνέντευξη Τύπου ξεχώρισε η ομόφωνη απόφαση του δημοτικού συμβουλίου για να αγοραστεί ένα οικόπεδο στα Αθίκια που θα φιλοξενήσει το πολυδύναμο αθλητικό κέντρο των Αθικίων, με νέο γήπεδο ποδοσφαίρου και άλλους χώρους αθλοπαιδιών (μπάσκετ, βόλεϊ). Στα Αθίκια θα αγοραστεί και μία έκταση δίπλα στο νεκροταφείο του χωριού για να μπορέσει να γίνει επέκταση του νεκροταφείου.
Ο δήμος αποφάσισε επίσης να «προικίσει» τον Σύλλογο Δασοπροστασίας και Πυροπροστασίας του Σολομού («Προφήτης Ηλίας») με ένα καινούργιο αυτοκίνητο αξίας 20.000 ευρώ, προκειμένου να καλύψει τις ανάγκες του συλλόγου και εν όψει της αντιπυρικής περιόδου που ξεκινά σε λίγο.
Ομόφωνα, επίσης, έγινε αποδοχή της χρηματοδότησης των 2,2 εκατ. ευρώ, που αφορά την επέκταση του αρδευτικού δικτύου στη Δημοτική Ενότητα Άσσου – Λεχαίου. Αυτό θα επιτρέψει την αξιοποίηση των νερών του βιολογικού καθαρισμού για την άρδευση των καλλιεργειών. Το έργο θα δημοπρατηθεί εντός του 2023 και προβλέπεται να ολοκληρωθεί το 2025. Μάλιστα ο κ. Νανόπουλος συμπλήρωσε ότι το δίκτυο θα ενισχυθεί όποτε απαιτείται και με νερό ιδιωτικών γεωτρήσεων της περιοχής, σε περίπτωση που δεν θα είναι επαρκείς οι ποσότητες, για να καλύπτουν όλες τις ανάγκες.
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για πολλούς συνδημότες μας έχει η αναφορά που έκανε ο κ. Νανόπουλος στις προσλήψεις που θα γίνουν κατά το προσεχές διάστημα στο Κέντρο Κοινωνικής Πολιτικής. Όπως είπε θα δημιουργηθούν νέοι βρεφονηπιακοί σταθμοί ενώ αυξάνεται και ο αριθμός των εργαζομένων αν Β/Ν σταθμό. Αυτό οδηγεί σε νέες προσλήψεις στους σταθμούς που έχουν ήδη εγκριθεί.
Τέλος για το έργο της επέκτασης του Φυσικού Αερίου, ο κ. Νανόπουλος παρά τις ενστάσεις που έχουν κατατεθεί στον δημόσιο διάλογο, σημείωσε ότι εγκρίθηκε η περαιτέρω επέκτασή του που θα φτάσει μέχρι το κέντρο της Κορίνθου.
-
Ατζέντα15 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα15 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση13 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα13 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα15 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου