ΔΗΜΟΣ ΣΙΚΥΩΝΙΩΝ
Ψυχογιός για Αστυνομικό Σταθμό Γκούρας: Υπηρετούν μόνο 3 άτομα-Ζητάμε ενίσχυση
Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Κορινθίας Γιώργος Ψυχογιός, φέρνει σχετική επιστολή του Προέδρου της ΔΚ Γκούρας, κ. Στιφτόμπολα, με αναφορά προς το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, ζητώντας την άμεση ενίσχυση του ΑΣ Γκούρας και όχι την εξελισσόμενη σοβαρή υποβάθμισή του, προκειμένου να καλύπτει επαρκώς τις ανάγκες της ευρύτερης περιοχής.
Διαβάστε αναλυτικά την Αναφορά του κ. Ψυχογιού:
“Προς το Προεδρείο της Βουλής των Ελλήνων
ΑΝΑΦΟΡΑ
Για τον κ. Υπουργό Προστασίας του Πολίτη
Θέμα: «Ενίσχυση και όχι υποβάθμιση του Αστυνομικού Σταθμού Γκούρας».
Ο βουλευτής Κορινθίας του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, κ. Γεώργιος Ψυχογιός, καταθέτει Αναφορά την από 17/4/2024 επιστολή του Προέδρου της Δημοτικής Κοινότητας Γκούρας κ. Αργυρίου Στριφτόμπολα, όπως του κοινοποιήθηκε.
Ο Πρόεδρος παραθέτει αναλυτικά στην αναφερόμενη επιστολήτους αντικειμενικούς λόγους για τους οποίους επιβάλλεται η ενίσχυση της στελέχωσης του Αστυνομικού Σταθμού Γκούρας και όχι η υποβάθμισή του.
Γ. Ψυχογιός : Είμαστε πάντα στην πρώτη γραμμή για την υπεράσπιση κι αναβάθμιση του ΕΣΥ
Σύμφωνα με την επιστολή, μετά τα ΕΛΤΑ, την Τράπεζα Πειραιώς (πρ. Αγροτική) και άλλες υπηρεσίες που έπαυσαν να λειτουργούν, έρχεται η σειρά της απαξίωσης του Αστυνομικού Σταθμού Γκούρας, το οποίο λειτουργούσε σε 24ωρη βάρδια με πέντε (5) άτομα προσωπικό.
Παρά το ολιγάριθμο προσωπικό, διαχειριζόταν με επιτυχία σοβαρές υποθέσεις και περιστατικά, αφού η περιοχή εκτός από τους μόνιμους κατοίκους έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και τουρισμό σε όλη τη διάρκεια του έτους.
Δυστυχώς, όμως, αυτή τη στιγμή υπηρετούν σε αυτόν μόνο τρία (3) άτομα, αν και υπάρχουν ήδη αιτήσεις αστυνομικών που επιθυμούν να ενισχύσουν τον Αστυνομικό Σταθμό, ενώ αναμένεται και ο Διοικητής της Υπηρεσίας τις επόμενες ημέρες να λάβει άδεια ανατροφής τέκνου 9 μηνών, όπως δικαιούται, με αποτέλεσμα να μένουν δύο (2) άτομα για μια τεράστια περιοχή με το πλησιέστερο ΑΤ Σικυωνίων να απέχει περίπου 65 χλμ.
Ο κ. Στιφτόμπολας ζητεί να λειτουργεί ο Αστυνομικός Σταθμός Γκούρας σε 24ωρη βάρδια και να ενισχυθεί άμεσα, ώστε να συμπληρωθεί επαρκώς η υπάρχουσα, ελάχιστη για τις ανάγκες της περιοχής, οργανική δύναμη.
Επισυνάπτεται η αναφερόμενη σχετική επιστολή
Παρακαλούμε για τις ενέργειές σας και να μας ενημερώσετε σχετικά.
Αθήνα, 22 Απριλίου 2024
Ο καταθέτων βουλευτής
Γεώργιος Ψυχογιός“
-
Ατζέντα19 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ19 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Ατζέντα17 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση18 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων