Connect with us

Αθλητισμός

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναθηναϊκός αποκτώντας και έβδομο αστέρι. Επική νίκη στο Βερολίνο επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 95-80

Published

on

Θριαμβευτική νίκη των “πρασίνων” στην Βερολίνο με 95-80 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης!

Σε ένα συναρπαστικό τελικό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 95-80 και κατέκτησε το 7ο Ευρωπαϊκό του αστέρι. Ο αγώνας ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός, όμως, έστειλε δυναμικά μηνύματα στο δεύτερο μέρος, με άψογη άμυνα και εύστοχα σουτ, καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά ασφαλείας που κράτησε μέχρι το τέλος.

Κλειδί η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ασφυκτική, αφήνοντας την Ρεάλ Μαδρίτης με μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο. Ο Έργκιν Αταμάν έκανε εξαιρετικές επιλογές, ενώ ο Κώστας Σλούκας ηγήθηκε της ομάδας με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ξεχωριστή εμφάνιση από τον Ναν

Πολύτιμη συνεισφορά προσέφερε και ο Νίκος Ναν, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ο Γιώργος Μπαλτσερόφσκι πρόσθεσε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βενσάν Λεσόρ είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δείτε προηγούμενο σχετικό άρθρο

Final Four 2024, Παναθηναϊκός AKTOR – Φενέρμπαχτσε 73-57: Σάρωσε τους Τούρκους και την Κυριακή πάει για 7ο αστέρι

Η Ρεάλ λυγίζει

Από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Γκιέρμε Γκαρσία Γιούλ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ο Έντι Ταβάρες είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Τζέι Γουίσλερ και ο Έλμπερτ Πουαριέ πέτυχαν από 12 πόντους.

Ιστορική στιγμή

Η νίκη αυτή αποτελεί ιστορική στιγμή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επιστρέφει στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 12 χρόνια. Ο σύλλογος έχει πλέον 7 Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, όντας 2ος στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στατιστικά

Παναθηναϊκός: 95 (36-25, 54-49, 61-64, 80-95) Ρεάλ Μαδρίτης: 80 (36-25, 54-49, 61-64, 80-95)

Καλύτεροι σκόρερ:

Παναθηναϊκός: Σλούκας (22), Ναν (20), Μπαλτσερόφσκι (12), Λεσόρ (10) Ρεάλ Μαδρίτης: Γιούλ (18), Ταβάρες (16), Γουίσλερ (12), Πουαριέ (12)

πηγή: ertsports.gr