Press-ing
Pressing: Στα “χαρακώματα” Μπίτζιος – Πνευματικός! Από φίλοι, “άσπονδοι” εχθροί!
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2022/04/pressing-alekos-mpitzios.png)
Πάλαι ποτέ σύντροφοι και συνοδοιπόροι. Η αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σου δώσει αρκετές κοινές εμφανίσεις τους και βεβαίως γλέντια όπως αυτό της Αποκριάς όπου απαθανατίζονται ενδεδυμένοι στο κλίμα των ημερών και φυσικά…αγαπημένοι! Η πορεία όμως άλλαξε. Οι δρόμοι χωρίστηκαν και οι σχέσεις οξύνθηκαν. Ο βαθμός υπέρμετρος και ουσιαστικά; όχι πολιτικά και κοινωνικά αποδεκτός.
Αφορμή τα απορρίμματα. Ένας τομέας που για κάθε δημοτική αρχή αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα, ένας τομέας που όσο κι αν το έργο σ ου είναι καλό, πάντα θα υπάρχουν παράπονα. Πατώντας σε αυτά λοιπόν, στα σκουπίδια, οι δυο άντρες βρίσκονται στα “χαρακώματα” με το τελευταίο επεισόδιο να καταγράφεται χθες. Ο πρώην Δήμαρχος προχώρησε μετά απο αρκετό καιρό είναι η αλήθεια (με αυτήν την απουσία παρεμβάσεων να έχει δημιουργήσει ερωτηματικά και σενάρια περι πρίνο σεγόντο στην δημοτική αρχή) σε ανάρτηση η οποία μιλούσε για την ολοκληρωμένη διαχείριση, ανάρτηση η οποία συνοδευόταν απο βίντεο στο χώρο του πράσινου σημείου του δήμου Κορινθίων.
Σε αυτήν την ανάρτηση απάντησε ο Δημήτρης Μπίτζιος ως αντιδήμαρχος Καθαριότητας, με ένα video που ουσιαστικά αποτελεί “πρόκληση” προς τον πρώην Δήμαρχο, ο τόνος είναι ειρωνικός και οι χαρακτηρισμοί για την μεγάλη πλειοψηφία των πολιτών, όχι αποδεκτοί.
Σε δεύτερη ανάρτησή του ο Αντιδήμαρχος υπενθυμίζει στον Αλέξανδρο Πνευματικό την διάσπαση της παράταξής του και τις τότε δηλώσεις του περί σαβούρας και καραβιού που βουλιάζει εάν δεν την πετάξεις!
Ο πρώην Δήμαρχος δεν σήκωσε απλά το γάντι, αλλά και την φωτογραφική μηχανή και σε μια περιοδεία στην παραλιακή Άσσου – Λεχαίου κατέγραψε, κατα τον ίδιο, εικόνες ντροπής. Μάλιστα οι αναρτήσεις ήταν 3 και απο 3 διαφορετικά σημεία ώστε να δείξει και να αποδείξει πως πρόκειται για συνολική εικόνα και όχι για μεμονωμένο σημείο και περιστασιακό γεγονός.
Οι πολίτες παρακολουθούμε με λύπη. Διότι και οι δυο ως αυτοδιοικητικοί έχουν ευθύνη να παράγουν έργο απ όποια θέση και αν βρίσκονται. Ως αυτοδιοικητικοί έχουν υποχρέωση να πράττουν υπέρ των δημοτών, ο έχων εξουσία και θέση υλοποιώντας παρεμβάσεις, ο έχων θέση αντιπολίτευσης να ελέγχει και με την κριτική του να επιτυγχάνει την εξέλιξη.
Ως αυτοδιοικητικοί επίσης έχουν υποχρέωση να θυμούνται! Ο πρώην Δήμαρχος πως επί θητείας του αντιμετώπιζε ακριβώς τα ίδια ζητήματα, εκτός κι αν οι παραλίες του δήμου και του Άσσου ήταν πεντακάθαρες τέτοια εποχή και ο νυν αντιδήμαρχος πως η θέση ευθύνης που έχει επισύρει και κριτική στην οποίαν οφείλει να απαντά ουσιαστικά και όχι με τρόπο που υποτιμά τους πολίτες και τον θεσμό.
-
Ατζέντα15 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα16 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση13 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα13 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα15 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου