Ελλάδα
Παρουσία του Περιφερειάρχη Δημήτρη Πτωχού το Θεματικό Εργαστήριο Επικοινωνίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο Ναύπλιο
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/1710859943629-scaled-1.jpg)
- Τη στέρεη βάση Πολιτικής, Σχεδιασμού και Εφαρμογής που ακολουθείται στην Περιφέρεια Πελοποννήσου στα θέματα της Επικοινωνίας των έργων και των παρεμβάσεων, είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Δημήτρης Πτωχός, στο Θεματικό Εργαστήριο Επικοινωνίας με τίτλο: «ΕΡΓΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ», που πραγματοποιείται το διήμερο 19 και 20 Μαρτίου 2024, στο Ναύπλιο, από τη Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
H ίδρυση ενός Περιφερειακού Παρατηρητηρίου για την Κλιματική Αλλαγή, η επεξεργασία και η αξιοποίηση των υποπροϊόντων των εγκαταστάσεων επεξεργασίας λυμάτων με νέες τεχνικές και η βελτίωση της πρόσβασης των ατόμων με κινητικά προβλήματα σε δομές και υπηρεσίες, ταυτόχρονα με την παρουσία τους στην εκπαίδευση, την κατάρτιση και την επιχειρηματικότητα ήταν οι τρεις στρατηγικές ενότητες, στις οποίες αναφέρθηκε ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου, αναλύοντας το όραμα της Περιφέρειας.
«Υποστηρίζουμε τις κοινές μας πολιτικές και προωθούμε σθεναρά τις προσπάθειές σας», σημείωσε κατά την εισαγωγή του ο Περιφερειάρχης και στάθηκε στη διαφάνεια που αποτελεί απαράβατο όρο επικοινωνίας ανάμεσα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου και στους πολίτες. «Η δημοσιότητα και οι πρωτοβουλίες για την προώθηση των έργων, έχουν μεγάλη αξία και καταδεικνύουν τις προσπάθειες αλλά και τους πόρους που διατίθενται για τη χρηματοδότησή τους», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Κλείνοντας, ευχαρίστησε τους συμμετέχοντες για την παρουσία τους και τους ζήτησε να μοιραστούν ιδέες και εμπειρίες. «Ανυπομονούμε για τα αποτελέσματα του Εργαστηρίου σας προκειμένου να υιοθετήσουμε και να εφαρμόσουμε νέες ιδέες, μη διστάσετε να τις μοιραστείτε μαζί μας», σημείωσε.
Χαιρετισμό απηύθυνε και ο Προϊστάμενος της Διαχειριστικής Αρχής, Αντώνης Ψαράκης, καλωσορίζοντας τους συμμετέχοντες στο Θεματικό Εργαστήριο Επικοινωνίας.
-
Ατζέντα19 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ19 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση17 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Ατζέντα17 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου