Επικαιρότητα
Παραδόθηκε από τον Περιφερειάρχη Π. Νίκα το ολοκληρωμένο έργο αναβάθμισης της Εγκατάστασης Επεξεργασίας Λυμάτων στους Αγίους Θεοδώρους
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/11/ΓΚΙΟΝΙΣ.jpg)
Το ολοκληρωμένο έργο αναβάθμισης της Εγκατάστασης Επεξεργασίας Λυμάτων στους Αγίους Θεοδώρους παραδόθηκε από τον Περιφερειάρχη Πελοποννήσου κ. Π. Νίκα.
Ένα σημαντικό έργο για τον Δήμο Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων με ισχυρό αναπτυξιακό και περιβαλλοντικό πρόσημο, ολοκληρώθηκε και παραδόθηκε το πρωί της Τρίτης 28 Νοεμβρίου, από τον Περιφερειάρχη Πελοποννήσου κ. Παναγιώτη Νίκα. Πρόκειται για το ολοκληρωμένο έργο αναβάθμισης της Εγκατάστασης Επεξεργασίας Λυμάτων στους Αγίους Θεοδώρους που μετά από 15 χρόνια αναμονής έγινε πραγματικότητα.
Το έργο, προϋπολογισμού 879.999,72 ευρώ, υλοποιήθηκε από την Περιφέρεια Πελοποννήσου μέσω προγραμματικής σύμβασης που είχε υπογραφεί μεταξύ της Περιφέρειας και της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης – Αποχέτευσης Λουτρακίου – Αγίων Θεοδώρων. Στο πλαίσιο της εν λόγω προγραμματικής σύμβασης πραγματοποιήθηκε η προμήθεια και εγκατάσταση πρόσθετου εξοπλισμού με σκοπό την αναβάθμιση της εγκατάστασης επεξεργασίας λυμάτων.
Σε δηλώσεις του, ο Δήμαρχος κ. Γκιώνης επεσήμανε μεταξύ άλλων: «Είναι μεγάλη μου τιμή ο Περιφερειάρχης να μιλάει για εμένα με τέτοια λόγια. Πραγματικά, με λύπησε το γεγονός ότι δεν ήταν πάλι υποψήφιος. Το είπα και δημόσια, το λέω και τώρα. Από την πρώτη στιγμή, είχαμε μια πάρα πολύ καλή συνεργασία και μας έλυσε τεράστια έργα, όπως αυτό εδώ σήμερα. Ένα πεθαμένο έργο που μας το ανέστησε. Ένα έργο όχι μόνο για τον τόπο μας, καθώς θα πάρει ένα κομμάτι που θα πάρει και το Δήμο Κορινθίων, τα Λουτρά Ωραίας Ελένης, την Αλμυρή, για να έρχονται στον Βιολογικό όλα τα λύματα ώστε ο Σαρωνικός να παραμείνει καθαρός. Και να ξέρετε, για το συγκεκριμένο έργο έχουμε πληρώσει πρόστιμο πάνω από 2,5 εκ. ευρώ. Και όταν πήγαμε στον Υπουργό Εσωτερικών της Κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, μας ζήτησε 8 εκατομμύρια πίσω». Τέλος, εξέφρασε τις ευχαριστίες του, τόσο προς τα τοπικά αιρετά στελέχη της Π.Ε. Κορινθίας όσο και προς τους συνεργάτες του στον Δήμο Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων και στην ΔΕΥΑΛ-ΑΘ, καθώς και προς τον ανάδοχο του έργου αναβάθμισης του βιολογικού καθαρισμού.
Ολόκληρο το δελτίου Τύπου, εδώ: https://loutraki.gov.gr/…/to-olokliromeno-ergo…/
Continue Reading
-
Ατζέντα17 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
Άρθρα17 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Αυτοδιοίκηση15 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα15 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα17 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου