Κορινθία
Παραίτηση Γιάννη Τσάκωνα από το ΔΣ του Νοσοκομείου Κορίνθου
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/08/369907517_10232047113346788_2104850827912478987_n.jpg)
Την παραίτησή του από την θέση του αντιπροέδρου του Δ.Σ. του Νοσοκομείου Κορίνθου κατέθεσε σήμερα το πρωί ο Γιάννης Τσάκωνας. Μάλιστα, στην επιστολή του προς τα Μέσα Ενημέρωσης καταγγέλλει πως του ασκήθηκαν πιέσεις προς αυτή την κατεύθυνση με αφορμή το γεγονός ότι αν και κομματικό στέλεχος της ΝΔ είναι υποψήφιος στις εκλογές με την ΠΝΟΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.
“Φίλες και φίλοι, ο θεσμός των Δήμων αποτελεί θεμελιώδη πυλώνα της δημοκρατίας και πρέπει να λειτουργεί ως ανεξάρτητος οργανισμός που εκπροσωπεί και εξυπηρετεί τα συμφέροντα της τοπικής κοινωνίας, συνεργαζόμενος πάντα με την εκάστοτε Περιφερειακή και Κεντρική εξουσία”, αναφέρει στην επιστολή του.
“Όπως γνωρίζετε είμαι υποψήφιος στις προσεχείς δημοτικές εκλογές με τον ανεξάρτητο συνδυασμό ¨ΠΝΟΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ¨ και επικεφαλής τον Νίκο Σταυρέλη, παρά το γεγονός ότι είμαι ενεργό μέλος της Νέας Δημοκρατίας για περίπου 20 χρόνια.
Έχω δώσει κάθε κομματική μάχη που χρειάστηκε χωρίς δεύτερη σκέψη και έχω υπηρετήσει όλα τα νομαρχιακά όργανα του κόμματος χωρίς να αισθάνομαι ντροπή ή φόβο και δεν χρησιμοποίησα το κόμμα ανάλογα το πώς με βολεύει κάθε φορά. Επίσης, έχω συμμετάσχει ενεργά στα της τοπικής αυτοδιοίκησης ως υποψήφιος Τοπικός και Δημοτικός Σύμβουλος στις εκλογικές αναμετρήσεις του 2014 και του 2019, και ο λόγος που επέλεξα να συμμετάσχω σε αυτήν τη πολιτική προσπάθεια είναι η πεποίθησή μου ότι δημιουργείται μία νέα προοπτική για τον δήμο μας.
ΟΜΩΣ, η υποψηφιότητά μου με τον συγκεκριμένο συνδυασμό ενόχλησε κάποιους που ψεύτικα και έωλα ευαγγελίζονται το νέο στην αυτοδιοίκηση αλλά με παλιές πρακτικές ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ την παραίτηση μου από την θέση του Αντιπροέδρου του ΔΣ του Νοσοκομείου Κορίνθου, την οποία και υπέβαλα.
Προφανώς, ο φόβος προς το εκλογικό αποτέλεσμα που έρχεται είναι ¨εκκωφαντικός¨. Έως σήμερα, στην επαγγελματική και πολιτική μου πορεία προσπαθώ να πορεύομαι με ήθος και αξιοπρέπεια και δεν συνηθίζω να παρεκκλίνω από αρχές και αξίες.
Για τον λόγο αυτό λοιπόν, δηλώνω ότι ανάμεσα στην προσφορά στον τόπο μας και μία οποιαδήποτε θέση, θα διαλέγω ΠΑΝΤΑ την προσφορά χωρίς να υποκύπτω σε καμία πίεση.
Μετά τιμής
Γιάννης Τσάκωνας
-
Ατζέντα14 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα15 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση12 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα12 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ12 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα14 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου