Ελλάδα
Πανεπιστημιακές εξετάσεις: Καθηγητής ήταν επιτηρητής και βαθμολογητής της γυναίκας του
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/exetaseis-panepistimio-arthro.jpg)
Καθηγητής πανεπιστημίου ήταν επιτηρητής και εξεταστής μαθήματος σε κατατακτήριες εξετάσεις στις οποίες συμμετείχε η σύζυγός του και μάλιστα βαθμολόγησε το γραπτό της, με συνέπεια να του επιβληθεί από τον πρύτανη του πανεπιστημίου πειθαρχική ποινή. Εκείνος όμως είχε αντίθετη άποψη πιστεύοντας ότι έπραξε σωστά και ηθικά. Ετσι προσέφυγε στη Δικαιοσύνη ζητώντας να ακυρωθεί η ποινή του.
Σε κατατακτήριες εξετάσεις που έγιναν σε Πανεπιστήμιο της Αττικής (δηλαδή εισαγωγικές εξετάσεις σε Σχολή ΑΕΙ αποφοίτων άλλων πανεπιστημιακών σχολών) προέκυψαν σοβαρές υπόνοιες διαρροής θεμάτων και αντιγραφές. Ετσι, ο πρύτανης έδωσε εντολή διενέργειας Ενορκης Διοικητικής Εξέτασης (ΕΔΕ).
![panelladikes_exetaseis](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-07-21/panelladikes_exetaseis.jpg)
Απόλυτη άρνηση
Από την πλευρά της, η σύζυγος του καθηγητή, στο πλαίσιο της ΕΔΕ, κλήθηκε τρεις φορές να καταθέσει, αλλά δεν προσήλθε.
Το διά ταύτα της ΕΔΕ ήταν ότι ο επίμαχος καθηγητής, αν και γνώριζε ότι «η σύζυγός του κατέθεσε αίτηση για να εξεταστεί στις κατατακτήριες εξετάσεις την επομένη της συνέλευσης στην οποία ορίστηκε εξεταστής για τις κατατακτήριες εξετάσεις, δεν ενημέρωσε κανένα αρμόδιο όργανο του Πανεπιστημίου», αλλά ούτε και οι άλλοι τρεις καθηγητές ανέφεραν ποτέ τίποτα για τη συμμετοχή της γυναίκας του στις εξετάσεις στις οποίες εκείνος ήταν επιτηρητής και βαθμολογητής των γραπτών.
Ο εγκαλούμενος καθηγητής στο απολογητικό υπόμνημά του αρνήθηκε με πάθος τη βασιμότητα όλων των κατηγοριών που του αποδόθηκαν υποστηρίζοντας: «Καλούμαι να απολογηθώ αν και εφόσον κατά παράβαση της αρχής της αμεροληψίας με δική μου υπαιτιότητα δεν ζήτησα την εξαίρεσή μου, όταν ενεργώντας ως β’ βαθμολογητής μεταξύ των 14 άλλων γραπτών που διόρθωσα βαθμολόγησα και αυτό της συζύγου μου».Ωστόσο, σε άλλο σημείο υπογραμμίζει: «Κατηγορηματικά δηλώνω ότι σε καμία περίπτωση δεν ενήργησα με τρόπο πειθαρχικά αποδοκιμαστέο, καθότι σε καμία περίπτωση δεν ήμουν σε θέση να γνωρίζω και δεν γνώριζα ποιο από τα συνολικά 14 γραπτά που βαθμολόγησα ήταν της συζύγου μου.
![εξετασεις_30](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-05-29/εξετασεις_30.jpg)
Σε καμία περίπτωση δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε ποιον ανήκει το εκάστοτε γραπτό που βαθμολογώ, καθότι οι ενδείξεις με τα ατομικά στοιχεία των υποψηφίων ήταν καλυμμένες και παρέλαβα τα γραπτά δοκίμια από τον πρώτο βαθμολογητή με καλυμμένους τους βαθμούς. Αλλά ακόμη και στην ακραία εκείνη περίπτωση που μερολήπτησα υπέρ της συζύγου μου, δεν στοιχειοθετείται σε καμία περίπτωση δόλος».
Και συνεχίζει ο πανεπιστημιακός διδάσκαλος: «Για να θεμελιώνεται η κατηγορία που μου προσάπτεται θα έπρεπε εγώ ατομικά να έχω ωφεληθεί από τη θετική έκβαση της διόρθωσης του συγκεκριμένου γραπτού, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει».
Ωστόσο, οι ισχυρισμοί του «θεωρήθηκαν ανεπαρκείς».
Σε απολογία
Στη συνέχεια ο καθηγητής κλήθηκε από τον πρύτανη σε απολογία για το πειθαρχικό παράπτωμα «της παραβίασης της αρχής της αμεροληψίας», γιατί «υπό την ιδιότητα του εξεταστή στις κατατακτήριες εξετάσεις στις οποίες συμμετείχε η σύζυγός του ως υποψήφια εξεταζόμενη δεν προχώρησε σε αίτηση εξαιρέσεώς του, κατά παράβαση της αρχής της αμεροληψίας». Τελικά, του επιβλήθηκε η πειθαρχική ποινή-χάδι του προστίμου ενός μηνιαίου μισθού για άλλο όμως παράπτωμα, αυτό «της αμέλειας και ατελούς εκπλήρωσης του υπηρεσιακού καθήκοντος».
Η ΕΔΕ έκλεισε το θέμα της εκτεταμένης αντιγραφής, καθώς δεν αποδείχθηκε. Μετά από όλα αυτά, ο καθηγητής προσέφυγε στη Διοικητική Δικαιοσύνη επιδιώκοντας να ακυρωθεί η σε βάρος του μικρή πειθαρχική ποινή. Το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών απέρριψε ως αβάσιμους τους ισχυρισμούς του περί παραβίασης της αρχής της προηγούμενης ακρόασης, της πλημμέλειας, της στέρησης ειδικής, επαρκούς και εμπεριστατωμένης αιτιολογίας της ΕΔΕ κ.λπ. Παράλληλα, υποστήριξε ότι βάσει των ίδιων πραγματικών περιστατικών αφενός κλήθηκε σε απολογία για το πειθαρχικό παράπτωμα της αρχής της αμεροληψίας και του κωλύματος και αφετέρου τιμωρήθηκε για άλλο πειθαρχικό παράπτωμα, αυτό της αμέλειας και της ατελούς εκπλήρωσης του υπηρεσιακού καθήκοντος, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα την απόλυτη ακυρότητα της πειθαρχικής απόφασης.
Οι διοικητικοί εφέτες έκαναν δεκτό τον τελευταίο αυτό λόγο που προέβαλε και ανέπεμψαν την υπόθεση στο Πανεπιστήμιο για νέα νόμιμη κρίση.
-
Ατζέντα17 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
Άρθρα17 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Αυτοδιοίκηση15 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα15 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα16 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου