Επιχειρήσεις
Μotor Oil: γιατί αναπτύσσουμε το πενταετές πρόγραμμα στήριξης των δύο Δήμων
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/03/Motor-Oil-Δήμος-Κορινθίων-Δήμος-Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων-Θεοδώρων.jpg)
Η είδηση της υπογραφής σύμβασης ανάμεσα στην Motor Oil και τους δήμους Κορινθίων και Λουτρακίου Αγίων Θεοδώρων έγινε γνωστή χτες, από τον δήμαρχο Κορινθίων Βασίλη Νανόπουλο.
Η ίδια η εταιρεία με ανακοίνωσή της εξηγεί ότι “η Motor Οil εδώ και 50 χρόνια στηρίζει με συνέπεια, φροντίδα και με αληθινό κοινωνικό έργο τις τοπικές κοινωνίες των Δήμων Κορινθίων και Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων.
Η συνάντηση διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα και επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά η ειλικρινής σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ της Motor Oil και των ανθρώπων των περιοχών που δραστηριοποιείται η Εταιρεία.
Σε αυτό το πλαίσιο, ο Γενικός Διευθυντής του Διυλιστηρίου κ. Μιχαήλ-Ματθαίος Στειακάκης ανακοίνωσε την πρωτοβουλία υλοποίησης πενταετούς προγράμματος στήριξης των Δήμων και των Δημοτών με έργα κοινής ωφέλειας και υποδομής με γνώμονα το συμφέρον των Δημοτών, πάντα σε συνεργασία με τους τοπικούς Δήμους. Το μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ των Δήμων (Κορινθίων & Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων) και του Βαρδινογιάννειου Ιδρύματος υπεγράφη σήμερα (σ.σ. χτες), Τετάρτη 22 Μαρτίου.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που στοχεύει στην ενίσχυση της ανάπτυξης, της ευημερίας και της προόδου των τοπικών κοινωνιών της περιοχής, με έμπρακτο τρόπο, όπως λειτουργεί η Motor Oil από την ίδρυσή της έως σήμερα.
Ο Γενικός Διευθυντής του Διυλιστηρίου κ. Μιχάλης Στειακάκης δήλωσε σχετικά:
«Ζούμε και λειτουργούμε εδώ και μας ενδιαφέρει η ανάπτυξη και η ευημερία των δημοτών. Συνεχίζουμε έτσι – πιο δομημένα – αυτό που επί 50 χρόνια κάνουμε, να είμαστε δηλαδή πάντα δίπλα στην τοπική κοινωνία».
Λίγα λόγια για τη Motor Oil
Η Motor Oil είναι ένας ενεργειακός όμιλος με έδρα την Ελλάδα. Ιδρύθηκε το 1970 και το διυλιστήριο της, ένα από τα κορυφαία υπερσύγχρονα διυλιστήρια της Ευρώπης (12,61 Nelson Complexity Index) ξεκίνησε τη λειτουργία του στην περιοχή της Κορίνθου το 1972. Εξάγει σε περισσότερες από 70 χώρες και απασχολεί περισσότερους από 3.000 εργαζόμενους. Ο Όμιλος κατέχει ηγετικό ρόλο στους τομείς της διύλισης αργού πετρελαίου και των πετρελαιοειδών στην Ελλάδα, καθώς και στην ευρύτερη Νοτιοανατολική Ευρώπη, προμηθεύοντας τους πελάτες του με ένα ευρύ φάσμα προϊόντων υψηλής ποιότητας, μέσω των περισσότερων από 1.500 πρατηρίων του. Παράλληλα, ο Όμιλος δραστηριοποιείται στον τομέα του υγραερίου, της ηλεκτρικής ενέργειας, του φυσικού αερίου, δίνοντας προτεραιότητα στον τομέα των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, επενδύοντας σε εναλλακτικές πηγές ενέργειας και χτίζοντας ένα εκτεταμένο δίκτυο υπερτροφοδοτήσεων, μέσω των θυγατρικών του. Ο Όμιλος, μέσα από ένα στοχευμένο επενδυτικό πλάνο, πρωτοπορεί για ένα πιο βιώσιμο μέλλον, με σταθερότητα και συνέπεια. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το https://www.moh.gr/
-
Ατζέντα20 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ20 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα21 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Αυτοδιοίκηση18 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα18 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ19 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση20 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων