Ελλάδα
Μαθητές του Homo educandus μιλούν για τις Ευρωεκλογές στο MyRadio 89,6 (video & photos)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/02/homo_1.jpg)
Στο πλαίσιο του προγράμματος European Parliament Ambassador School Programme, μαθητές του Λυκείου Homo educandus Αγωγή βρέθηκαν στο My Radio 89,6, μιλώντας για τη δύναμη της ψήφου και την αξία συμμετοχής στις Ευρωεκλογές.
Η Άννα Χασικίδη (Γ’ Λυκείου), η Ασημίνα Κουνδουράκη (B’ Λυκείου), η Ελένη Ντόβα (A’ Λυκείου) και ο Αλέξανδρος Τζαναβάρας (A’ Λυκείου), μαζί με τον καθηγητή τους κο Λάμπρο Ψωμά και την υπεύθυνη επικοινωνίας του Homo educandus Αγωγή κα Νάνσυ Γιαννιδάκη, φιλοξενήθηκαν στην εκπομπή της Έφης Ροκανά.
Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, οι μαθητές τόνισαν τη σημασία της ενεργής συμμετοχής των νέων στα πολιτικά δρώμενα, υπογραμμίζοντας ότι η ψήφος στις Ευρωεκλογές αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για να διαμορφώσουν το μέλλον της Ευρώπης.
Επιπλέον, μοιράστηκαν τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους για καίρια ζητήματα που απασχολούν τη νεολαία, όπως η κλιματική αλλαγή, η ανεργία, η μετανάστευση και η κοινωνική ανισότητα.
Η εκπομπή “έδωσε βήμα” στους νέους να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους και να θέσουν προβληματισμούς, ενώ παράλληλα ενθάρρυνε τους πολίτες να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στις επερχόμενες Ευρωεκλογές.
Σημαντικά σημεία της συζήτησης:
- Η σημασία της ψήφου στις Ευρωεκλογές
- Η ενεργή συμμετοχή των νέων στα πολιτικά δρώμενα
- Κάιρια ζητήματα που απασχολούν τη νεολαία
- Προτάσεις για το μέλλον της Ευρώπης
Σχετικά με το πρόγραμμα European Parliament Ambassador School Programme:
Το European Parliament Ambassador School Programme είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και έχει ως στόχο την ενίσχυση της ευρωπαϊκής συνείδησης και την προώθηση της ενεργής συμμετοχής των νέων στα πολιτικά δρώμενα.
Δείτε το video & φωτογραφίες από την ραδιοφωνική συζήτηση των μαθητών με την παραγωγό του My Radio 89,6 Έφη Ροκανά
-
Ατζέντα21 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ21 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα21 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Ατζέντα19 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
Αυτοδιοίκηση19 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ20 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση20 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων