Uncategorized
Λουτράκι: Εργασίες καθαριότητας ενόψει του Πάσχα
![λουτράκι εργασίες καθαρίοτητας](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/ergasies-kathariothtas-loutraki2.jpg)
Με στόχο έναν καθαρότερο Δήμο, ενόψει της Μεγάλης Εβδομάδας και των ημερών του Πάσχα, με σεβασμό στους δημότες και τους επισκέπτες, τα συνεργεία της Υπηρεσίας Καθαριότητας & Πρασίνου του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων πραγματοποίησαν εργασίες καθαριότητας των κοινόχρηστων δημόσιων χώρων και των κοιμητηρίων, εργασίες πρασίνου και αποψίλωσης, στην είσοδο της πόλης του Λουτρακίου και εντός του αστικού ιστού, στους Αγίους Θεοδώρους, στην Περαχώρα, τα Ίσθμια και το Καλαμάκι, τους οικισμούς, καθώς και στη Δημοτική Κοινότητα Πισίων.
Πιο συγκεκριμένα, διενεργήθηκαν και συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό κλαδέματα και καλλωπισμοί των φοινίκων και των δέντρων, χορτοκοπές και αποψιλώσεις, ευπρεπισμοί και καθαρισμοί συντριβανιών, καθαρισμοί και βαψίματα στις πλατείες και τα κοιμητήρια, καθώς επίσης, διεξοδικές εργασίες καθαρισμού, συλλογής απορριμμάτων και απομάκρυνσης αδρανών υλικών σε κάθε γωνιά του Δήμου μας.
Ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας & Περιβάλλοντος κ. Αθανάσιος Μουζάκης ζητά την κατανόηση των συμπολιτών μας, ειδικά τις Άγιες μέρες του Πάσχα, ώστε να βοηθήσουν στο δύσκολο έργο της Υπηρεσίας και να συνδράμουν για να διατηρήσουμε τον Δήμο μας καθαρό. «Σας καλούμε όλες και όλους να συμβάλετε στην προσπάθειά μας για να διατηρήσουμε τις πόλεις και τα χωριά μας καθαρά και όμορφα. Συστήνουμε να αποφεύγετε ειδικά τις Άγιες τούτες ημέρες, την εναπόθεση κλαδεμάτων και ογκωδών αντικειμένων, καθώς επίσης, σας παρακαλούμε όπως τοποθετείτε τα οικιακά απορρίμματα εντός των κάδων, προς αποφυγή προβλημάτων. Σε αυτή την προσπάθεια σας χρειαζόμαστε όλους δίπλα μας, για ένα περιβάλλον καθαρό, όπως αξίζει στον τόπο μας!».
Ο Δήμαρχος Γιώργος Γκιώνης δήλωσε: «Σε λίγες ημέρες θα γιορτάσουμε το Άγιο Πάσχα, τη μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης. Με σεβασμό στους δημότες και τους επισκέπτες μας, σε συνεργασία με τους Αντιδημάρχους, τους Προέδρους των δημοτικών Κοινοτήτων και τις Υπηρεσίες Καθαριότητας & Πρασίνου του Δήμου, φροντίζουμε να διατηρούμε όμορφη και καθαρή την εικόνα του Δήμου μας. Καλή Μεγάλη εβδομάδα σε όλους, με υγεία».
-
Ατζέντα14 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα14 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση12 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα12 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ11 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση13 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων