Κορινθία
Τους Κορίνθιους αθλητές της Εθνικής Ελλάδος στο KUNG FU υποδέχτηκε ο Δήμαρχος Κορινθίων
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2022/12/nano.jpg)
Τους Κορίνθιους αθλητές της Σχολής «Πηγή του Νεαρού Δάσους» που μετείχαν στην Εθνική Ελλάδος Wu Shu, Kung Fu και διακρίθηκαν κατακτώντας στο 6th EUROPEAN KUNG FU CHAMPIONSHIPS και 18th EUROPEAN WUSHU , 9 συνολικά μετάλλια – 2 χρυσά, 2 ασημένια και 4 χάλκινα- υποδέχτηκε ο Δήμαρχος Κορινθίων Βασίλης Νανόπουλος στο γραφείο του.
Η υποδοχή ήταν εγκάρδια, ανάλογη της επιτυχίας των αθλητών οι οποίοι σε δύσκολες πραγματικά συνθήκες κατορθώνουν όχι μόνο να αθλούνται και να συμμετέχουν σε διοργανώσεις αλλά να επιλέγονται από την Εθνική Ομάδα, να διακρίνονται κατακτώντας μετάλλια και να διαφημίζουν την χώρα αλλά και τον τόπο καταγωγής τους, την Κόρινθο, παγκοσμίως.
«Σας συγχαίρω από καρδιάς και σας ευχαριστώ που με την προσπάθεια σας και τις διακρίσεις σας «ταξιδεύετε» την πόλη μας σε ολόκληρο τον κόσμο» είπε ο Δήμαρχος Κορινθίων υποδεχόμενος τους αθλητές Ελένη-Άννα Γεωργά,
Δημήτρη Γιαννίση, Έλενα Κοκολέση, Ανδριάννα Κουρούμαλη, Μαρία Κωνσταντίνου, Γιώργο Μπρεζετό, Ιωάννη Παπαφίλη,
Ισιδώρα Παπαχρήστου,
Κυριακή Παναγοπούλου και τον δάσκαλό τους Χρήστο Παναγόπουλο.
«Ο Δήμος και ο δήμαρχος είναι στο πλευρό σας και στη σημερινή μας συνάντηση προσδοκώ να συζητήσουμε τους τρόπους που μπορούμε να βοηθήσουμε ουσιαστικά, να στηρίξουμε και να προάγουμε ένα άθλημα το οποίο δεν είναι ευρέως διαδεδομένο στον τόπο μας, προσφέρει όμως, όχι μόνο διακρίσεις αλλά σε όλους εσάς που ασχολείστε ευχαρίστηση, διέξοδο και άθληση η οποία ειδικά τώρα είναι αναγκαίο να προαχθεί καθοδηγώντας τις νέες γενιές σε δρόμους υγιής» σημείωσε ο Δήμαρχος καταγράφοντας όσα αναφέρθηκαν από τον δάσκαλο της σχολής και τους αθλητές.
Η Πηγή του Νεαρού Δάσους, σχολή Παραδοσιακού Σαολίν Κούνγκ Φου και Τάι Τσι που λειτουργεί στην Κόρινθο από τον Οκτώβριο του 2007 με υπεύθυνο (δάσκαλο) τον έγκριτο απεσταλμένο, “Κοσμικό Απόστολο” 34ης γενιάς μάχιμων μοναχών Σαολίν, Σι Γιαν Σαν, Χρήστο Παναγόπουλο, συμμετείχε ως μέλος της Εθνικής Ομάδας στο 6th EUROPEAN KUNG FU CHAMPIONSHIPS και 18th EUROPEAN WUSHU που διεξήχθη στο Λουτράκι το διάστημα 11-15 Νοεμβρίου 2022. Τα 9 μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές: Δημήτρης Γιαννίσης , Έλενα Κοκολέση, Μαρία Κωνσταντίνου , Γιώργος Μπρεζετός και Κυριακή Παναγοπούλου.
-
Ατζέντα22 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ22 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα22 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ19 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Ατζέντα20 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
Αυτοδιοίκηση20 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ20 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση21 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων