Ελλάδα
Κέρκυρα: Ρεσιτάλ ομοφοβίας και χυδαιότητας – Έκαναν καρνάβαλο τον Κασσελάκη με κραγιόν και γυναικεία εσώρουχα
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/kasselakis-stefanos-syriza.jpg)
Απίστευτης χυδαιότητας και ομοφοβίας έμπνευση είχαν οι διοργανωτές του καρναβαλιού στα Μωραΐτικα της Κέρκυρας, ξεπερνώντας κάθε είδους σάτιρα προκαλώντας σάλο.
Τι έκαναν; Επέλεξαν να ντύσουν ως καρνάβαλο τον Στέφανο Κασσελάκη. Έβαλαν τη φωτογραφία του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ πάνω σε κούκλα, του έβαλαν κόκκινο κραγιόν, κόκκινα γυναικεία εσώρουχα και αντρικά γεννητικά όργανα με… λεμόνια και προμόταραν το σύνθημα “εμείς καίμε Κασσελάκη”. Το ακόμα πιο τραγικό της όλης υπόθεσης ήταν πως γύρω του χόρευαν μικρά παιδιά. Προφανώς τους είπαν πως είναι… αστείο.
Στην αφίσα της εκδήλωσης φαίνεται πως συμπεριλαμβάνεται και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων σχολείου και πολιτιστικά σωματεία.
“Σύλλογος Γονέων Μελιτειέων: Αν ξέραμε δεν θα συμμετείχαμε”
Ο Σύλλογος γονέων αργότερα, με ανακοίνωσή του, υποστήριξε πως δεν γνώριζε: “Στέλνουμε αυτή την επιστολή (σ.σ. στο corfupress) σαν σύλλογος γονέων και Κηδεμόνων ως απάντηση για το δημοσίευμα της Corfu Press για τo καρναβάλι των Μωραϊτίκων.
Καταρχήν θα θέλαμε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν γνωρίζαμε ότι θα υπάρχει καρνάβαλος και προφανώς ούτε το θέμα του, δεν είχαμε καμία ενημέρωση. Επίσης είναι γνωστό ότι τα άρματα δεν γνωστοποιούνται ποτέ αναμεταξύ τους. Εμείς σαν σύλλογος γονέων και Κηδεμόνων κατεβήκαμε στην παρέλαση ντυμένοι Υπερηρωες Marvel.
Αν γνωρίζαμε το συγκεκριμένο θέμα δεν θα συμμετείχαμε, σε κάτι που προσβάλει την προσωπικότητα και τις προσωπικές επιλογές του κάθε ανθρώπου. Τέλος, θα θέλαμε να καταδικάσουμε σαν σύλλογος γονέων και κηδεμόνων κάθε είδους ομοφοβικές και σεξιστικές ενέργειες”.
Καταδίκασε ο δήμαρχος νότιας Κέρκυρας
Ο Βασίλης Χειμαριώτης, δήμαρχος νότιας Κέρκυρας, σε δήλωσή του στο CorfuPress.com ανέφερε: “Στη σάτιρα όλα επιτρέπονται. Εκτός ενός: Την προσβολή της προσωπικότητας του κάθε συνανθρώπου μας, του χλευασμού του σεξουαλικού του προσανατολισμού, του ρατσισμού. Αυτό δεν είναι σάτιρα. Σε μία περίοδο που σε όλη την Ελλάδα, βίαιες, ρατσιστικές συμπεριφορές βρίσκουν όλο και περισσότερους μιμητές, κυρίως στη νέα γενιά, τα παιδιά μας, οφείλουμε όλοι μας να προσέχουμε τα παραδείγματα που οι ίδιοι δίνουμε. Καταδικάζω απερίφραστα την επιλογή της φιγούρας του καρνάβαλου στην αποκριάτικη εκδήλωση της Κυριακής στα Μωραΐτικα και τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάστηκε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Στ. Κασσελάκης και ελπίζω τέτοιες νοοτροπίες και πρακτικές να αποτελέσουν παρελθόν στην περιοχή μας”.
Το μέλος του Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Πέτρος Κοσμάς υποστήριξε από την πλευρά του: “Από ότι πληροφορήθηκα το ομοίωμα είχε ενδιαφέρουσα οπτική και από την πίσω μεριά του. Ως αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του πολιτιστικού συλλόγου Μωραιτίκων δηλώνω ντροπή πλήρη άγνοια για το συμβάν μιας και απουσίαζα από αυτή την εκδήλωση. Συνεπώς διαφοροποιούμαι πλήρως. Έχω ζητήσει έκτακτο Δ.Σ. και αναμένω για τις οποίες κινήσεις ληφθούν συλλογικά. Εάν βρω αντίσταση θα κινηθώ ως μονάδα”.
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου