Ελλάδα
Υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Πελοποννήσου η έκθεση «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ EXPO» – Δημήτρης Πτωχός: «Ενώνουμε τις δυνάμεις μας με όλους τους φορείς της Πελοποννήσου»
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/expo.jpg)
- Η μεγαλύτερη Περιφερειακή έκθεση Πελοποννήσου ετοιμάζεται, να υποδεχτεί επιχειρήσεις, φορείς και επισκέπτες, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων και της Περιφέρειας Πελοποννήσου από τις 10 έως τις 14 Απριλίου.
To μήνυμα του Περιφερειάρχη Πελοποννήσου Δημήτρη Πτωχού:
“Η «Πελοπόννησος Εxpo», εδώ και οκτώ χρόνια, αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς του επιχειρείν, καταγράφοντας μία εξελικτική πορεία με κύριο γνώμονα την εξωστρέφεια, την καινοτομία, την αειφορία και την παραγωγικότητα. Με ισχυρές βάσεις έχει εδραιωθεί στον εκθεσιακό χάρτη ολόκληρης της χώρας και αποτελεί την σημαντικότερη έκθεση της Πελοποννήσου, συγκεντρώνοντας μεγάλο αριθμό εκθετών και επισκεπτών από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Με απλά λόγια, η ανάπτυξη της Πελοποννήσου βρίσκεται στο επίκεντρο. Η «Πελοπόννησος Expo» είναι ένα σημαντικό εργαλείο στην ολιστική προσπάθεια μας για να κάνουμε την Πελοπόννησο πρωταγωνίστρια ξανά. Με ριζωμένη την πεποίθηση, ότι μόνο μέσα από συνεργασίες και συνέργειες μπορούμε να διαδραματίσουμε σπουδαίο ρόλο στην αναπτυξιακή διαδικασία του τόπου μας, η Περιφέρεια Πελοποννήσου βρίσκεται πάντα δίπλα στους παραγωγικούς φορείς και στηρίζει όλους τους τομείς της τοπικής οικονομίας. Ενώνουμε τις δυνάμεις μας με όλους τους φορείς της Πελοποννήσου, για ένα νέο βιώσιμο αναπτυξιακό μοντέλο με άξονες τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα όπως ο πρωτογενής τομέας, ο τουρισμός και φυσικά το τεράστιο πολιτιστικό απόθεμα με στόχευση στην προσέλκυση νέων επενδύσεων καθώς και στην ενίσχυση των υφιστάμενων. Η ανάπτυξη της Πελοποννήσου είναι για όλους μας βασική προτεραιότητα, με όρους βιωσιμότητας, δικαιοσύνης και ίσων ευκαιριών. Ανάπτυξη με προστιθέμενη αξία και ουσιαστικό όφελος για όλους. Με συγκεκριμένο σχέδιο, όραμα και συνεργασίες, η Πελοπόννησος μπορεί να γίνει ένας τόπος όπου θα κάνουμε τα όνειρά μας πραγματικότητα.“ Σύμφωνα με τους διοργανωτές, παράλληλα με την «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ EXPO» θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις με ομιλητές και θεματικές ενότητες γύρω από κρίσιμα και επίκαιρα ζητήματα αυτής της περιόδου, αλλά και των μελλοντικών εξελίξεων ενώ πολλά θα είναι και τα happenings που θα πλαισιώνουν την έκθεση με κύριο άξονα τη γαστρονομία. Η διάρκεια της έκθεσης είναι από τις 10 έως τις 14 Απριλίου και οι ώρες λειτουργίας της: Καθημερινές: 16.00 – 21.00 και Σαββατοκύριακο: 10.00 – 21.00.
Continue Reading
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση15 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα17 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου