Άρθρα
Η Φιλαρμονική Λουτρακίου και το Opus Femina μάγεψαν με το “Τετέλεσται”
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/tetelestai_1.jpg)
Χθες, την Κυριακή των Βαΐων, (28/4) η Φιλαρμονική Λουτρακίου και το γυναικείο φωνητικό σύνολο Opus Femina χάρισαν στους λάτρεις της μουσικής μια αξέχαστη βραδιά γεμάτη συγκίνηση και πνευματικότητα, στο πλαίσιο της πασχαλινής συναυλίας “Τετέλεσται“.
Σε μια κατάμεστη αίθουσα στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου, οι μουσικοί, υπό την εξαιρετική διεύθυνση του Πελοπίδα Μαυρόπουλου, ταξίδεψαν το κοινό σε μια ατμόσφαιρα κατάνυξης και περισυλλογής, με έργα κλασικών συνθετών όπως ο Pergolesi, ο Handel, ο Brahms, ο Beethoven και ο Mendelssohn.
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/tetelestai_4-1.jpg)
Η συναυλία στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου υπό την εξαιρετική διεύθυνση του Πελοπίδα Μαυρόπουλου
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/tetelestai_alexnandreio_sintelestes.jpg)
Η συναυλία στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου υπό την εξαιρετική διεύθυνση του Πελοπίδα Μαυρόπουλου
Ξεχωριστή στιγμή της βραδιάς αποτέλεσε η πρώτη πανελλήνια εκτέλεση του Πένθιμου Εμβατηρίου “Τετέλεσται“, που συνέθεσε ειδικά για τη Φιλαρμονική Λουτρακίου ο Σπύρος Προσωπάρης, αρχιμουσικός της Παλαιάς Φιλαρμονικής. Το έργο, γεμάτο συναίσθημα και πνευματικότητα, ενθουσίασε το κοινό, το οποίο το χειροκρότησε θερμά.
Την παρουσίαση της συναυλίας πραγματοποίησε ο σκηνοθέτης Ηλίας Μαλανδρής.
Δείτε παρακάτω μικρό απόσπασμα από τη συναυλία και δηλώσεις από Δήμαρχο, Αντιδήμαρχο και Μαέστρο:
Σημαντική συμβολή στην επιτυχία της συναυλίας είχε η συμμετοχή του γυναικείου φωνητικού συνόλου Opus Femina υπό τη διεύθυνση της Φάλιας Παπαγιαννοπούλου. Οι φωνές των γυναικών, αρμονικές και μελωδικές, συνέβαλαν στη δημιουργία μιας μαγευτικής ατμόσφαιρας.
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/tetelestai_2-1.jpg)
Η συναυλία στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου υπό την εξαιρετική διεύθυνση του Πελοπίδα Μαυρόπουλου
Η συναυλία “Τετέλεσται” αποτέλεσε μια γνήσια μουσική εμπειρία που άγγιξε τις ψυχές των παρευρισκομένων. Η Φιλαρμονική Λουτρακίου και το Opus Femina απέδειξαν για άλλη μια φορά το υψηλό καλλιτεχνικό τους επίπεδο, προσφέροντας στο κοινό ένα μοναδικό μουσικό ταξίδι.
Τέλος, τη Μεγάλη Τετάρτη (1/5) θα πραγματοποιηθεί η γενική δοκιμή μέσα στην αίθουσα της Φιλαρμονικής στις 21.30 το βράδυ παρουσία του Αλέξη Κωστάλα, ο οποίος θα αναγνώσει κείμενα για τα Θεία Πάθη.
Δείτε φωτογραφίες από την περσινή δοκιμή:
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/DSC_1489-1024x577-1.jpg)
Η πρόβα της Μ. Τετάρτης του 2023
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/04/DSC_1496-1024x706-1.jpg)
Η πρόβα της Μ. Τετάρτης του 2023
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα19 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου