Αυτοδιοίκηση
Φρένο απο Σταυρέλη στην αισιοδοξία των 50 εκατ. από την Motor Oil – ποια έργα προτείνει ο ιδιος
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2022/09/ΣΤΑΥΡΕΛΗΣ-ΔΣ.png)
Με τίτλο “ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ”, ο επικεφαλής της παράταξης Πνοή Δημιουργίας Νίκος Σταυρέλης επιχειρεί να “βάλει φρένο” στην υπεραισιοδοξία που προκάλεσε η ανακοίνωση της υπογραφής της Σύμβασης Δωρεάς, αναμεσα στο Βαρδινογιάννειο Ιδρυμα και τους Δήμους Κορινθίων και Λουτρακίου Αγίων Θεοδώρων.
“Καλό είναι να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα. Να λέμε την αλήθεια στους δημότες”, αναφέρει ο κ. Σταυρέλης, ο οποίος μάλιστα σημειώνει “τους χαμηλούς τόνους του Δημάρχου Λουτρακίου”, σε αντιδιαστολή με “τις διθυραμβικές δηλώσεις του Δημάρχου Κορινθίων”.
Ειδικότερα ο κ. Σταυρέλης αναφέρει πως “μέχρι να γίνουν τα έργα και οι δράσεις που θα χρηματοδοτηθούν θα περάσουν μερικά χρόνια ακόμα”, ενώ ό,τι είναι να γίνει θα γίνει με «με λεπτομερή πρόταση έργων και δράσεων» του Δημοτικού Συμβουλίου προς το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος”.
Ο κ. Σταυρέλης επισημαίνει ακόμα ότι “μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει καμία απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου που να προτείνει τα έργα που ανέφερε ο Δήμαρχος (αθλητικό κέντρο χωρίς να προσδιορίζεται αν πρόκειται για γήπεδο ποδοσφαίρου, κλειστό γυμναστήριο, γήπεδα τέννις κλπ, Μονάδες αφαλάτωσης, προμήθεια ηλεκτρικών οχημάτων).
Συνεχίζοντας ο επικεφαλής της Πνοής Δημιουργίας αναφέρει ότι “τα έργα που θα χρηματοδοτηθούν θα πρέπει πληρούν τους όρους και τις προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος για την έγκριση, ανάθεση και υλοποίησή τους και θα είναι πλήρως αδειοδοτημένα με ευθύνη του Δήμου, σύμφωνα με το νόμο περί δημοσίων έργων. Αυτό απλά σημαίνει ότι για την έναρξη ενός έργου απαιτείται χρονικό διάστημα τουλάχιστον ενός έτους. Φανταστείτε και τον χρόνο αποπεράτωσης. Ο Δήμαρχος πρότεινε τέσσερα έργα , κανένα εκ των οποίων δεν έχει τις αναγκαίες αδειοδοτήσεις (οικοδομικές άδειες, περιβαλλοντικές μελέτες κλπ) για να μπορέσει αύριο κιόλας να δημοπρατηθεί αλλά παρουσιάστηκαν με τέτοιο τρόπο σαν να άρχιζαν αύριο.
Κλείνοντας ο κ. Σταυρέλης σημειώνει πως “οι περιοχές του Σαρωνικού Κόλπου (δημοτικές ενότητες Σαρωνικού και Σολυγείας) που είναι όμορες του διϋλιστηρίου έχουν προτεραιότητα”, και προτείνει ενδεικτικά ως κάποια έργα “το Πνευματικό Κέντρο στο Γαλατάκι, ένα Κλειστό Γυμναστήριο στην Αλμυρή, ένα Κλειστό Γυμναστήριο στα Αθίκια, μία Μαρίνα στο Κόρφο τα οποία είναι ανταποδοτικά έργα για την περιοχή που επιβαρύνεται περισσότερο περιβαλλοντικά από τη λειτουργία της μονάδας…”.
-
Ατζέντα14 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα14 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση12 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα12 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ12 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα14 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου