Αθλητισμός

Λουτράκι: ο Ολυμπιακός Κυπελλούχος Ελλάδας στο Voley Γυναικών για 10η φορά!

Published

on

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών LOCO και κατέκτησε τον τίτλο για 10η φορά στην ιστορία του.

Συγκλονιστικός τελικός

Σε ένα ασφυκτικά γεμάτο κλειστό γυμναστήριο στο Λουτράκι, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 σετ (20-25, 23-25, 22-25) σε έναν συναρπαστικό τελικό. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έδειξε την ποιότητά της, παίζοντας μεθοδικά και αποτελεσματικά.

ΜVP η Μλεΐνκοβα

Η Μικαέλα Μλεΐνκοβα αναδείχθηκε MVP του Final 4, όντας ηγετική μορφή για τον Ολυμπιακό. Η ακραία του Ολυμπιακού ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση, ενώ βοήθησε και σημαντικά στην άμυνα.

Ιστορική στιγμή για τον Ολυμπιακό

Η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας αποτελεί ιστορική στιγμή για τον Ολυμπιακό, καθώς είναι η 10η φορά που η ομάδα φτάνει στην κορυφή του θεσμού.

Πανηγύρια στο Λουτράκι

Μετά το τέλος του αγώνα, οι παίκτριες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του Κυπέλλου. Οι φίλοι της ομάδας που βρέθηκαν στο Λουτράκι δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα και στήριξαν την ομάδα τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στατιστικά

• ΑΕΚ: 4 άσσοι, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων
  • Ολυμπιακός: 5 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων

Ας δούμε τα highlights του τελικού:

• Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4-6 στο πρώτο σετ.
  • Η ΑΕΚ μείωσε σε 11-12, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 20-25.
  • Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία.
  • Ο Ολυμπιακός έκανε το 23-23, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με 23-24.
  • Η Μλεΐνκοβα έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση νίκης (23-24) και η Κούμπουρα τελείωσε το σετ (23-25).
  • Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-3 στο τρίτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή (14-15).
  • Το σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το 21-21, αλλά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 22-25.

Ο Ολυμπιακός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας Γυναικών για 10η φορά!