Αθλητισμός
Την παραδειγματική τιμωρία του Σοφικού ζητά ο σύνδεσμος διαιτητών Κορινθίας
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/01/podosfairo.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/01/2017769_1.jpg)
Απάντηση για το απαράδεκτο περιστατικό του άγριου ξυλοδαρμού διαιτητού και επόπτη από παίκτες του Σοφικού στον ποδοσφαιρικού αγώνα της Γ΄κατηγορίας ΒΕΛΛΕΡΕΦΩΝ – ΣΟΦΙΚΟ ΄05 δινει ο σύνδεσμος διαιτητών Κορινθίας ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία του Σοφικού.
Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:
“O Σ.Δ.Π Κορινθίας συγχαίρει το σωματείο Σοφικό ’05 για την ηρωική και σκληρή επίθεση κατά των διαιτητών του Συνδέσμου μας.
Όλες οι πηγές αναφέρουν πως ο διαιτητής έκανε σωστά την δουλειά του εφαρμόζοντας δίκαια τον κανονισμό (ειδικά τον πειθαρχικό έλεγχο) και για τις δύο ομάδες, κάτι όμως που δεν άρεσε στους φιλοξενούμενους!!!
ΚΡΙΜΑ!!! που δεν οπλοφορούσαν για να θρηνήσουμε και θύματα.
Συγχαρητήρια!!! στους ποδοσφαιριστές που, σαν γνήσιοι άνδρες χτύπησαν τους συναδέλφους μας εκμεταλλευόμενοι την δημοκρατία του όχλου, Συγχαρητήρια!!! στους άνδρες ποδοσφαιριστές που, μέχρι σήμερα δεν έχουν ενδιαφερθεί για την υγεία και την ψυχολογική κατάσταση των διαιτητών (πέρασε το αυτόφωρο, δεν χρειάζεται να κρύβονται πλέον).
Συγχαρητήρια!!! και στην υπόλοιπη ομάδα του Σοφικού ’05 για το ενδιαφέρον της μέχρι σήμερα προς τους διαιτητές του αγώνα αλλά και για την σκληρή ανακοίνωση που έβγαλε εναντίον των ποδοσφαιριστών της.
Τέλος Συγχαρητήρια!!! στην πλειονότητα των σωματείων του νομού μας για την συμπαράστασή τους στην Κορινθιακή Διαιτησία, ελπίζοντας για άλλη μια φορά ότι αυτή θα φανεί αληθινή εντός και εκτός του αγωνιστικού χώρου.
ΚΡΙΜΑ!!! ΚΡΙΜΑ!!! ΚΡΙΜΑ!!!
Όλοι οι Κορίνθιοι διαιτητές αντέδρασαν αμέσως από την πρώτη στιγμή, κάνοντας κωλύματα, προκειμένου να στηρίξουν πρώτα τον συνάδελφό τους και στη συνέχεια τους ίδιους τους εαυτούς τους.
Σε επικοινωνία με το Δ.Σ του Συνδέσμου εξέφρασαν τον αποτροπιασμό τους και την αντίδραση τους στο να συμμετέχουν το τρέχον σαββατοκύριακο στα πρωταθλήματα του νομού.
Είμαστε βέβαιοι ότι η διοργανώτρια αρχή, ΕΠΣ Κορινθίας, θα τιμωρήσει παραδειγματικά το σωματείο προκειμένου να μην έχουμε παρόμοια κρούσματα στο νομό, αλλά και να δείξει ότι προστατεύει το ποδόσφαιρο από αλήτικες συμπεριφορές, αλλάζοντας την ψυχολογία των διαιτητών μας.”
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/01/paiktes_ksylokopisan_diaititi_kai_voitho_sto_topiko_korinthou_1.jpg)
Να θυμίσουμε πως ο αγώνας της Κυριακής 13 Ιανουαρίου ΒΕΛΛΕΡΕΦΩΝ – ΣΟΦΙΚΟ ΄05 στο γήπεδο της Αρχαίας Κορίνθου διεκόπη στο 51΄ λόγω άγριας επίθεσης των φιλοξενουμένων σε διαιτητή και επόπτη. Αν και το σκορ ήταν ήδη 3-0 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ έξω από την περιοχή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης (Μπεκιάρης) δεν το σφύριξε και τότε η κατάσταση ξέφυγε τελείως. Ο διαιτητής και ο β’ βοηθός δέχτηκαν πολλά χτυπήματα (κλωτσιές, μπουνιές) από τους ποδοσφαιριστές του Σοφικού ΄05, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να διακοπεί οριστικά και να χρειαστεί μέχρι και η παρέμβαση της αστυνομίας προκειμένου να καταφέρουν να φύγουν από το γήπεδο με ασφάλεια.
Μάλιστα οι αγώνες Πρωταθλήματος Α΄ Β΄ Γ΄ Κατηγορίας και πρωταθλημάτων Κ 14 και Κ16 που είχαν οριστεί για 19-20/1/19 αναβλήθηκαν λόγω κωλύματος όλων των διαιτητών του Συνδέσμου Διαιτητών του Νομού Κορινθίας.
Ενώ για το ζήτημα μίλησε (και πως θα μπορούσε να μην το κάνει) και ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Κορινθίας, Μιχάλης Τσιχριτζής:
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα18 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου