Αυτοδιοίκηση
Ο Υποψήφιος Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Γιάννης Μπουντρούκας στον Ισθμό της Κορίνθου
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/unnamed-13.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/unnamed-13.jpg)
Όλοι γνωρίζουμε ότι η Διώρυγα της Κορίνθου έχει μεγάλη σπουδαιότητα για την ελληνική, την ευρωπαϊκή και την παγκόσμια ναυσιπλοΐα. Ταυτόχρονα, αποτελεί έναν σημαντικό τουριστικό προορισμό, ως αξιοθέατο, όπως επίσης παρουσιάζει υψηλή συμβολική αξία, καθώς είναι η οδική πύλη του νησιού του Πέλοπα, με χιλιάδες καθημερινές διελεύσεις οχημάτων.
Η Διώρυγα της Κορίνθου συμβολίζει με τον τρόπο που εν τέλει κατασκευάστηκε, παρ’ όλες τις τότε τεράστιες οικονομικές δυσκολίες πριν από 126 χρόνια, την ανάγκη να μη χάνουμε την πίστη μας, να μην παραδινόμαστε στις οικονομικές δυσκολίες και τις πτωχεύσεις. Συμβολίζει ότι για να προχωράμε ψηλότερα χρειάζεται όραμα, βούληση και πράξεις.
Αυτή η «Πύλη της Πελοποννήσου» είναι άλλο ένα «μεγαλεπήβολο σχέδιο στα λόγια» της περιφερειακής αρχής. Από το 2013 έχουμε ακούσει «παχιές» δηλώσεις για ανάδειξη και αναβάθμιση της Πύλης τουριστικά. Από πράξεις όμως τίποτα.
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/unnamed-1-1.jpg)
Επιβάλλεται να μη μένουμε στα λόγια, αλλά να συμβάλλουμε να ενταχθεί η Διώρυγα στα Διευρωπαϊκά Δίκτυα Μεταφορών. Αυτή η ένταξη θα καταστήσει ικανή την αναγκαία χρηματοδότησή της, ώστε να γίνεται απρόσκοπτα η επαρκής συντήρηση, αλλά και να γίνει η απαραίτητη διαπλάτυνση και εκβάθυνση.
Από την άλλη, επειδή πρόκειται για ένα ζωντανό μνημείο, με μεγάλη χρησιμότητα, αλλά και συμβολική αξία χρειάζεται η πολιτιστική ανάδειξη και η τουριστική αξιοποίηση. Η Διώρυγα μπορεί να αποτελέσει το επίκεντρο του τουριστικού ενδιαφέροντος της περιοχής, χάρη στη στοχευμένη και ταυτόχρονη αξιοποίηση και των λοιπών σημαντικών μνημείων της περιοχής όπως το Κάστρο της Ακροκορίνθου, το Ιουστινιάνειο Τείχος, ο Αρχαίος Δίολκος.
Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ δε μένει σε ανέξοδα λόγια. Την περίοδο 2019-2023 δε θα μείνει με σταυρωμένα χέρια. Η ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ είναι ο τόπος μας, η ζωή μας, δε θα μείνουμε ουραγοί, γι΄ αυτό η ΣΥΜΜΑΧΙΑ θα συμβάλλει στη διαμόρφωση πρότασης και στην εκτέλεσή της, για την αξιοποίηση αυτής της τόσο ιστορικής διώρυγας, της Πύλης της Πελοποννήσου μας..
Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΚΑΣ
-
Ατζέντα23 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ22 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα23 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ20 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
Ατζέντα21 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
Αυτοδιοίκηση20 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ21 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα22 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου