Ελλάδα
Γ. Ψυχογιός για ΝΔ και πρόταση δυσπιστίας : «Μομφή της κοινωνίας στην αλαζονεία σας και τη συγκάλυψη»
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2024/03/156811_1.jpg)
Σημεία από την ομιλία του βουλευτή Κορινθίας και τομεάρχη Μετανάστευσης και Ασύλου του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, κατά τη συζήτηση της πρότασης δυσπιστίας κατά της Κυβέρνησης
- Εδώ και τεσσερισήμισι χρόνια ζούμε μία άνευ προηγουμένου επίθεση από την Κυβέρνηση στο Κράτος Δικαίου, αλλά και στο ίδιο το κοινωνικό κράτος.
- Ξεκίνησε, όπως πάντα, από τους πιο ευάλωτους και συνέχισε προς την κοινωνική πλειοψηφία σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής ζωής και ασφάλειας.
- Δεν είναι συνθήματα από τα παλιά η υγεία για όλους, η δημόσια εκπαίδευση για όλους, η προστασία της πρώτης κατοικίας, η ασφάλεια στην εργασία, οι ασφαλείς δημόσιες συγκοινωνίες.
- Οι νεοφιλελεύθερες δοξασίες, οι αποτυχημένες και επικίνδυνες συνταγές, όπου εφαρμόστηκαν είχαν τραγικά αποτελέσματα και μας μιλάτε για πρόοδο.
- Η συζήτηση δεν γίνεται για να παρουσιάζει ο κάθε Υπουργός τι θα κάνει την επόμενηπερίοδο, αλλά για την πρόταση μομφής.
- Με πλήρη σεβασμό στους συγγενείς των θυμάτων για τις τραγικές απώλειες των ανθρώπων τους, αλλά και με θαυμασμό στον αγώνα που κάνουν για δικαίωση και Δικαιοσύνη.
- Ακούει κανείς τον κ. Βορίδη και τον κ. Καραμανλή να μιλάνε για καρέκλες. Ο κ. Βορίδης που δεν ψήφισε βασικό νομοσχέδιο της Κυβέρνησης και σήμερα μαζί με την υπόλοιπη ακροδεξιά φράξια της ΝΔ κάνουν, όπως πάντα, τη «βρώμικη» πολιτική δουλειά για την κυβέρνηση.
- Είναι προκλητικές οι δηλώσεις ότι δεν έχει νόημα η συζήτηση γιατί δεν προέκυψε κάτι καινούργιο ή για «μπαγιάτικα θέματα», ή το «τι να κάνουμε; Να πάρουμε όλοι μαντήλια να κλαίμε γι’ αυτό που συνέβη;».
- Η συγκάλυψηείναι προφανής στην ελληνική κοινωνία και αυτή η συμπεριφορά αποτελεί ύβρη, με την έννοια της αρχαίας τραγωδίας, απέναντι στους νεκρούς και τις οικογένειές τους.
- Εμείς, λοιπόν, στηρίζουμε το ύψιστο μέσο της αντιπολίτευσης, την πρόταση δυσπιστίας απέναντι στην Κυβέρνηση, ακριβώς γιατί όλα τα κοινοβουλευτικά όπλα που χρησιμοποιήσαμε δεν απέδωσαν. Δεν απαντάτε γιατί δεν λειτουργούσε το σύστημα τηλεδιοίκησης στη Λάρισα από το 2019 όταν κάηκε και δεν αποκαταστάθηκε.
- Γιατί το δευτεροβάθμιο κέντρο ελέγχου στην Καρόλου που ήταν έτοιμο το 2019, δεν χρησιμοποιήθηκε.
- Γιατί ήταν μόνο ο μοιραίος Σταθμάρχης, που αλλάξατε το Νόμο για να προσληφθεί και δεν υπήρχε και δεύτερος στη βάρδια εκείνο το βράδυ.
- Γιατί δεν εφαρμόστηκαν οι κανονισμοί ασφαλείας που οι ίδιοι υιοθετήσατε το 2019. Γιατί στην Εξεταστική Επιτροπή δεν καλέσατε κρίσιμους μάρτυρες.
- Για το μπάζωμα του χώρου,όπου την τρίτη μέρατριάντα φορτηγά μετέφεραν χώμα από τον τόπο του εγκλήματος σε ιδιωτικό οικόπεδο, χωρίς καμία εισαγγελική εντολή για οποιαδήποτε παρέμβαση.
- Για τη μονταζιέρα,ποιος είχε πρόσβαση στα ηχητικά, γιατί άργησαν δύο μέρες να πάνε στις ανακριτικές αρχές, ενώ είχαν ήδη πάει,μονταρισμένα,σε φιλοκυβερνητικά μέσα.
- Ζητάμε λογοδοσία από την Κυβέρνησή σας, να συμβάλει και όχι να παρακωλύει, όπως λέει και η Ευρωπαία Εισαγγελέας, το έργο της διερεύνησης, να δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις.
- Φοβάστε, όμως, την κραυγή της κοινωνίας στις συγκεντρώσεις και πορείες για τα Τέμπη, που φώναζε «Όλων των νεκρών θα γίνουμε φωνή, το έγκλημα αυτό να μην συγκαλυφθεί».
- Ο ελληνικός λαόςέχει δώσει αγώνες για τη δημοκρατία και την δικαιοσύνη σε πολύ πιο δύσκολες και σκοτεινές εποχές και θα τιμωρήσει την αλαζονεία σας.
- Εμείς θα είμαστε στην πρώτη γραμμή, χωρίς να καπελώνουμε, χωρίς να εκμεταλλευόμαστε όπως κάνατε εσείς χυδαία και κυνικά όταν ήσασταν αντιπολίτευση, με καθαρή τυμβωρυχία, δηλητήριο στην κοινωνία και ακροδεξιά ρητορική.
- Ξέροντας ότι υπάρχει άλλος δρόμοςμε προμετωπίδα την Δικαιοσύνη, τόσο ως απονομής δικαιοσύνης όσο και ως κοινωνική δικαιοσύνη,και θα δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις συλλογικά σε αυτή την κατεύθυνση.
Continue Reading
-
Ατζέντα14 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ14 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα14 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση12 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα12 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ12 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ13 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα14 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου