Ελλάδα
“Ανυπακοή σε ότι αποδομεί την Ευρώπη” το μήνυμα του Βαρουφάκη
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0031.jpg)
Το πρόγραμμα και τους στόχους του ΜέΡΑ25 παρουσίασαν ο Γιάνης Βαρουφάκης με τη Σοφία Σακοράφα και τους υποψήφιους ευρωβουλευτές Ευαγγελία Αποστολοπούλου και Βασίλη Πανταζή, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 στην Κόρινθο, στο Δημαρχείο της πόλης. Επίσης στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμό τα μέλη της πολιτικής γραμματείας ΜέΡΑ25 Έρικ-Μιλτιάδης Έντμαν, Γιόχεν Σουλτ και Κλέων Γρηγοριάδης.
Ο γραμματέας του ΜέΡΑ25 κος Βαρουφάκης με την ευρωβουλευτή και εκ νέου υποψήφια για την ευρωβουλή κα Σακοράφα αναφέρθηκαν στην παρούσα πολιτική διαχείρηση της κρίσης στην ευρώπη σημειώνοντας την επιτακτική ανάγκη για αλλαγή πορείας και ρωγμή σε αυτό που λέγεται ότι δεν μπορεί να αλλάξει.
Παρόντες, συνεπείς και ενεργούς κάλεσε τους πολίτες να είναι σε αυτές τις εκλογές η κα Σακοράφα τονίζοντας ότι είναι μια ευκαιρία που δεν πρέπει να πάει χαμένη.
Με τη σειρά του ο κος Βαρουφάκης σημείωσε πως απειλή για την Ελλάδα και τη Ευρώπη είναι ο μαξιμαλισμός και ενδοτισμός μαζί, ένας συνδυασμός που χαρακτηρίζει το σημερινό πολιτικό κατεστημένο. Πρόταση του ΜέΡΑ25 είναι υπευθυνότητα, μετριοπάθεια, συγκεκριμένες ρεαλιστικές προτάσεις αλλά και ανυπακοή σε αυτά που αποδομούν την ευρώπη.
Στο τέλος της εκδήλωσης ο Γραμματέας του ΜέΡΑ25 Γιάνης Βαρουφάκης απάντησε σε ερωτήσεις και απορίες πολιτών.
Της Έφης Ροκανά
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0013-1024x683.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0009-1024x683.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0002-1024x683.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0003-1024x683.jpg)
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2019/04/DSC_0006-1024x683.jpg)
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ18 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση16 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Αυτοδιοίκηση17 ώρες ago
Λουζιώτης: Ζητώ απλοποίηση διαδικασίας στα πιστοποιητικά υγείας για τους χειριστές ανυψωτικών μηχανημάτων