EDITOR
Ήταν χρίσμα!”
![](https://mypressnet.gr/wp-content/uploads/2023/06/nanopoulos_kyriakos.jpg)
Οι πληροφορίες λένε, και είναι καλά διασταυρωμένες, πως υπήρξε ραντεβού την περασμένη εβδομάδα. Ραντεβού που διήρκησε ώρα, ξεκαθάρισε καταστάσεις , τοποθέτησε πρόσωπα! Αμέσως μετά από αυτό το ραντεβού του δημάρχου με τον Πρωθυπουργό ακολούθησε η ανακοίνωση της παρουσίας του Κυριάκου Μητσοτάκη στην Κόρινθο!
Τυχαίο; Διόλου! Ο Πρωθυπουργός δεν είχε επισκεφθεί στην Κόρινθο πριν από την εθνική κάλπη και δεν θα το έπραττε ούτε και τώρα εάν δεν επιθυμούσε να στείλει μήνυμα ξεκάθαρο, μήνυμα σαφές. Μήνυμα αδιαπραγμάτευτο.
Και το μήνυμα δόθηκε. Ενώπιον δεκάδων πολιτών και ΟΛΩΝ των πρωτοκλασσάτων στελεχών της ΝΔ στην Κόρινθο! Ο Βασίλης Νανόπουλος είναι το πρόσωπο που στηρίζει η Νέα Δημοκρατία στην Κόρινθο.
Ήταν χρίσμα η σημερινή παρουσία και τα όσα κατεγράφησαν, ας μην γελιέται κανείς! Κι αυτή τη φορά, σε αντίθεση με το 2019, το χρίσμα δόθηκε από τον πρόεδρο της ΝΔ και όχι τον αντιπρόεδρο!
Η Νέα Δημοκρατία έχει μπροστά της μια δεύτερη εθνική κάλπη, Οι δημοσκοπήσεις καταγράφουν άνοδο ποσοστών. Η επικράτηση είναι σχεδόν καθολική και σχεδόν κανείς δεν πιστεύει σε ανατροπή. Πόσο δε μάλλον όταν εκ της αντιπολιτεύσεως ορθώνονται τείχη σε ενδεχόμενη συνεργασία με τη ΝΔ. Θέλει ο πολίτης αστάθεια; Θέλει κυβέρνηση συνεργασίας; Το έζησε στους δήμους με την απλή αναλογική και το απορρίπτει.
Ομοίως θα πράξει και στην εθνική κάλπη. Θα επιλέξει σταθερότητα και ασφάλεια ακόμα κι αν γνωρίζει πως η κατάσταση δεν είναι ρόδινη. Μια ισχυρή, αυτοδύναμη λοιπόν κυβέρνηση δεν ρισκάρει σε καμία των περιπτώσεων να «χάσει» μεγάλους δήμους για τα «καμώματα» ολίγων τοπικών στελεχών.
Αυτή ήταν η αιτία της παρουσίας Μητσοτάκη σήμερα. Το ξεκάθαρο μήνυμα, η ξεκάθαρη στήριξη, η τοποθέτηση των στελεχών στο ανάστημά τους. Οι όποιες προσωπικές διενέξεις ή πικρίες δεν δύναται να υποθηκεύσουν την παρουσία του κόμματος, τις επιλογές του, την δυναμική του!
Εξ΄ού και η παρουσία του Κώστα Βλάσση! Γιατί και στον Αρκά πολιτικό, χρίσμα έδωσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης σήμερα. Κανέναν λόγο δεν είχε ο Βουλευτής Αρκαδίας να βρίσκεται στην Κόρινθο σήμερα παρα μόνον εξαιτίας του σεναρίου της υποψηφιότητας του στην Περιφέρεια.
Η Ν.Δ δεν θέλει να ρισκάρει με τον Παναγιώτη Νίκα, ειδικά όταν ο τελευταίος δηλώνει πως επιθυμεί «ευρύτερη κομματική στήριξη».
Η Κόρινθος σήμερα λοιπόν ήταν «δήλωση στήριξης». Ξεκάθαρη και αδιαπραγμάτευτη. Και τα στελέχη το γνωρίζουν, Τα απλά στελέχη αλλά και εκείνα που κατέχουν τις θέσεις στα κομματικά τοπικά όργανα.
Η σύμπνοια και η συμπόρευση, η συσπείρωση είναι μονόδρομος, ο πρωθυπουργός το έζησε το 2019 και με την παρουσία του σήμερα διασφάλισε πως τίποτα απ όσα έγιναν τότε δεν θα επαναληφθεί. Ο Βασίλης Νανόπουλος άλλωστε απέδειξε στην πρώτη του θητεία, θητεία με 2 χρόνια υγειονομική κρίση και πανδημία, με ενεργειακή κρίση σε εξέλιξη, πως είναι αποτελεσματικός. Ικανός να διοικήσει ακόμα και με το σύστημα της απλής αναλογικής. Με ισχυρή πλειοψηφία άραγε, μπορεί κανείς να φανταστεί τα αποτελέσματα για το δήμο Κορινθίων;
Κανένα λόγο δεν έχει η ΝΔ να απεμπολήσει αυτό το μεγάλο ατού και η πρωθυπουργική παρουσία σήμερα δήλωσε πως δεν έχει απολύτως καμία διάθεση να το κάνει!
-
Ατζέντα18 ώρες ago
16η Ροκ Συνάντηση Κιάτου: Ο Κώστας Καραμπέτσος στο My Radio 89,6 με ροκ ιστορίες made in Κιάτο
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ17 ώρες ago
Έκθεση Αστρονομίας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Κορίνθου
-
Άρθρα18 ώρες ago
Ο Πάνος Χαλκιάς στο My Radio 89.6: “Για πρώτη φορά ανακοινώνω ότι θα ανεβάσω τους “Δαίμονες”
-
Αυτοδιοίκηση15 ώρες ago
Ο Χάρης Δούκας στην Κορινθία στις 28 Ιουλίου
-
Ατζέντα16 ώρες ago
Παραλία Σχίνου Λουτρακίου: “Φυτεψαν” αρμυρίκια αντί για ομπρέλες! (video)
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ15 ώρες ago
Ισθμός Κορίνθου: Ανατίναξαν ΑΤΜ σε σούπερ μάρκετ
-
ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ16 ώρες ago
Κόρινθος: Περισσότερα από 10.000 πλαστικά μπουκάλια ανακυκλώνονται κάθε μέρα
-
Ατζέντα17 ώρες ago
ZIRIA MUSIC FESTIVAL 2024: Το απόλυτο καλοκαιρινό πάρτι ξεκινά στις 29 Αυγούστου